>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Palmový skleník v zámeckém parku

Palmový skleník v zámeckém parku

Český ráj

Náměstí Hilmarovo 1
Kopidlno, 507 32

Telefon: +420 493 552 121, +420 493 551 421
E-mail: provoz@zahradnicka-skola-kopidlno.cz
Web: http://www.zahradnicka-skola-kopidlno.cz/

Nejvýznamnějším a nejzajímavějším objektem v zámeckém parku v Kopidlně je palmový skleník postaven dle vzoru Schönbrunského palmového skleníku.
Stavba palmového skleníku byla provedena podle projektu architekta Josefa Podhájského v rámci radikální přestavby celého parku. Vzorem pro jeho návrh byl Schönbrunský skleník. Skleník byl dokončen roku 1894 jako volně stojící stavba, jejíž půdorys je přibližně obdélníkový. Na kratších stranách skleníku se nachází trojúhelníkové štíty a stavba je přízemní bez podsklepení. Hlavní průčelí je orientováno k severu a je zde jeden ze tří vstupů. Základní konstrukce skleníku je zděná z cihel a omítnutá v bílo-žluté barvě. Hlavní pohledová dominanta skleníku je jeho střední část se čtvercovým půdorysem. Střecha je kryta dvoustěnnou prosklenou kopulí, která je ve středu zakončena čtverhrannou lucernou. Obě boční křídla přiléhají ke středové části symetricky a jsou řešena shodně v exteriéru i interiéru. Konstrukce skleníku je kovová, dvouplášťová a její výplň jsou čtvercové skleněné tabulky.
Skleník byl necitelnými stavebními zásahy a vlhkostí dosti poničen, avšak rekonstrukce jej vrátila zpět co nejblíže k původnímu stavu.

Příloha

Otevírací doba

O víkendech a v měsících červenec a srpen je možné areál navštívit po telefonické dohodě.

Vstupné

Dobrovolné

Technické památky: ostatní technické památky

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load