>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Textilní továrna Hybler a syn

Textilní továrna Hybler a syn

Český ráj

Benešov u Semil 160
Benešov u Semil, 512 06

E-mail: obec@benesovusemil.cz
Web: www.benesovusemil.cz

Textilní průmysl měl na Semilsku vždy silnou tradici, a tak není divu, že v Benešově u Semil byla postavena továrna na výrobu textilií a textilních přízí Hybler a syn.

Textilní továrna Hybler a syn byla založena na konci 19. století. Zakladatel továrny Josef Václav Hybler nechal nejprve vystavět vodní dílo a poté budovy textilního závody. V areálu se tedy nacházely budovy přádelny, tkalcovny, barevny a tiskárny. Josef Václav Hybler postupně továrnu rozšířil, ale největší úprava proběhla až po První světové válce. V této době byly budovy architektonicky sjednoceny a k největší etážové budově byly přistavěny symetricky dvě schodiště a jedna sprinklerová věž. Tato podoba areálu se zachovala do současnosti. Společnost se stala významným dodavatelem tkanin v Československu, ale zároveň vyvážela své výrobky do zahraničí včetně zámoří. Omezení výroby přichází v období Druhé světové války, kdy byl dáván důraz na válečnou průmyslovou produkci. Po roce 1948 se stává továrna součástí Bavlnářských závodů a roku 1968 součástí národního podniku Kolora. Po revoluci, kdy byly uplatněny restituční nároky přímých potomků majitele, byla roku 1996 založena společnost HYBLER TEXTIL. Společnost navazuje na rodinnou tradici.
V současné době se firma zaměřuje na výrobu ložního prádla a ubrusů.

Technické památky: památky spojené s řemeslem

Fotogalerie

Textilní továrna Hybler a syn

Textilní továrna Hybler a syn

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load