>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Výlet k nejstarší rozhledně Jizerských hor

Rozhledna Štěpánka

Jizerské hory

GSM: +420 603 806 473
Web: http://www.jizerkyprovas.cz/cs-stepanka

Udělejte si krásný výlet do malebné vesničky Příchovice u Kořenova, kde se můžete rozhlédnout po zdejší krajině z nejstarší rozhledny Jizerských hor, ze Štěpánky. Výhled z rozhledny Štěpánky je opravdu nádherný. Kromě západních Krkonoš jsou odtud vidět horské chaloupky až přehradě Souš, hora Jizera, Ještěd, údolí měst Tanvald a Desné a za pěkného počasí zahlédnete i další vzdálenější krajinu.

Stavba rozhledny Štěpánky byla zahájena knížetem Camillem Rohanem v roce1847 na počest arcivévody Štěpána, který měl v té době velký vliv ve zdejším okolí. Nejprve zde byla však postavena pouze základna věže se vchodem, a poté byly práce na rozhledně na téměř 40 let zastaveny. Arcivévoda Štěpán musel v následujícím roce nuceně odejít do Uher a kníže tudíž stavbu, jež vyrostla do výše šesti metrů, obratem zastavil, protože nemínil oslavovat někoho, kdo ztratil politický vliv. Tolik vypráví fakta. Pověst o rozhledně Štěpánce však traduje zcela něco jiného.  

Z pověsti o rozhledně Štěpánce se vypráví, že kníže nechal stavbu pozastavit na radu cikánky, která mu předpověděla, že jakmile rozhlednu dokončí, tak zemře. Kníže Rohan proto stavbu rozhledny zastavil. Po 40 letech si rozhlednu od knížete převzal Horský spolek a během 4 let rozhlednu dostavěl. Roku 1892 byly práce na rozhledně Štěpánce dokončeny a kníže Rohan skutečně zemřel pár měsíců poté. Dnes už však nezjistíme, jestli cikánka opravdu tak dobře předvídala budoucnost, nebo zda šlo o pouhou souhru náhod. Je však podstatné, že Štěpánka slouží turistům dodnes.

Rozhledna Štěpánka je vysoká 24 m a otevřena je celoročně. Poblíž rozhledny stojí dřevěný stánek s občerstvením a přímo před rozhlednou je zajímavý i kamenný stůl s lavicí, který stojí u jejího vchodu. Děti jistě ocení dřevěné houpačky a pískoviště, kde se mohou skvěle „vyřádit“, pokud si jejich rodiče u Štěpánky budou chtít dát něco dobrého k jídlu.

Příloha

Fotogalerie

Rozhledna Štěpánka

Rozhledna Štěpánka

 
Rozhledna Štěpánka

Rozhledna Štěpánka

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load