>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Podvicmanovský mlýn (Blažkův mlýn)

Podvicmanovský mlýn

Český ráj

Vicmanov 18
Mukařov, 295 01

Podvicmanovský mlýn, který je také známý jako Blažkův mlýn, se nachází v hlubokém zalesněném údolí u obce Vicmanov na Mnichovohradišťsku.

Podvicmanovský mlýn byl postaven nejspíše na počátku 18. století, ale přesný rok znám není. Zaznamenán byl však již v prvním i druhém Tereziánském katastru z 18. století. V roce 1806 došlo k rozsáhlým úpravám mlýna, jak nás o tom informuje datum uvedené nad štítem domu. Roku 1924 převzal mlýn od svých rodičů Josef Blažek, podle kterého se mu též říká Blažkův mlýn. Mlýn sloužil k mletí obilí a již od dob baroka byla také jeho součástí pila, která ještě za Josefa Blažka fungovala.

Podvicmanovský mlýn je patrová roubená stavba s mansardovou střechou. Vedle mlýna se nachází hospodářský dvůr s několika hospodářskými budovami a pozůstatek pily na vodní pohon. Hospodářské budovy byly původně nejspíše dřevěné a na počátku 20. století byly přestavěny na budovy zděné. Pro pohon mlýna sloužil potok Zábrdka. Později byla na pohon mlýnského zařízení nainstalována Francisova turbína. Vybavení Podvicmanovského mlýna se zachovalo nejspíše kompletní. Mlýn patří k mimořádně dochovaným stavbám z 18.století a od roku 1965 je chráněn jako kulturní památka České republiky.

V současné době se v mlýně trvale nebydlí.

Příloha

Technické památky: památky spojené s řemeslem

Fotogalerie

Podvicmanovský mlýn

Podvicmanovský mlýn

 
Podvicmanovský mlýn

Podvicmanovský mlýn

 
Podvicmanovský mlýn

Podvicmanovský mlýn

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (317)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load