>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Pozůstatky Skalního mlýna u Vesce

Pozůstatky skalního mlýna

Český ráj

Vesec u Sobotky
Vesec u Sobotky, 507 43

Pod vsí Vesec u Sobotky, pokud se vydáte po modré turistické značce vedoucí z Vesce do Plakánku, se nachází Skalní mlýn.

Mlýn byl nejspíše vystavěn v 18. století nebo na začátku 19.století, kdy bylo při stavbě využito okolní skály, do které byl mlýn částečně vytesán. Části mlýnice byly vytesány do pískovcové skály a zbytek stavby byl nejspíše vystavěn z odlomeného kamene a dřeva. Mlynáři využívali k pohonu mlýnského kola vody z Veseckého potoka. Voda byla nahnána do rybníku vytvořeného pro tento účel nad mlýnem a jejím upouštěním roztáčela mlýnské kolo. Existence Skalního mlýna dokládá císařský otisk katastrální mapy z roku 1842. Již v 19. století přestal být mlýn nejspíše využíván a začal chátrat. Doba zániku zřejmě nepřesáhla počátek 50. let 20. století a mlýnské zdivo bylo nejspíše rozebráno na nějakou stavbu v okolí.

Do dnešních dob se toho z mlýna mnoho nezachovalo. Zbytky mlýna se skládají pouze z toho, co bylo vytesáno do skály – mlýnice a prostor pro vodní kolo. Tyto dva prostory jsou oddělené skalní stěnou a schodištěm.

Příloha

Technické památky: památky spojené s řemeslem

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load