>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Prysk - Pustý zámek neboli Fredevald

Pustý zámek

Lužické hory a Žitavské hory

Výlet z Dolního Prysku na hrad Fredevald nebo taky Frývald aneb Pustý zámek – to jsou názvy, které spojují jedno místo. Leží u obce Prysk, nad řekou Kamenicí na skále s ojedinělou sloupcovou odlučností znělce - takové varhany naležato. Celkem 5 km, středně náročný výlet s krásnými výhledy na údolí řeky Kamenice.

Z Dolního Prysku (parkoviště u obecního úřadu) po místním značení k Riedlově jeskyni (rozsáhlá uměle vytvořená jeskyně, podzemní lom na písek pro místní skláře, dnes uzavřená, zimuje zde několik druhů netopýrů), dále na rozcestí Nad Riedlovou jeskyní, prudce klesáme k řece Kamenici. Nad řekou ční skalní ostroh Pustý zámek. Celé uzemí je Přírodní památkou s názvem Pustý zámek díky ojedinělé sloupcové odlučnosti znělce. Zajímavé je položení samotných znělcových píšťal v téměř vodorovném směru, vytváří tak dojem rozevřené knihy nebo vějíře.

Po červené značce stoupáme ke pozůstatkům hradu Fredevaldu. Podle historiků hrad vznikl na konci třináctého století a byl v držení rodu Berků z Dubé. Leží na strmém znělcovém skalním ostrohu. Ze skalní stěny jsou krásné výhledy do okolí.

Zpět po červené značce podél Břidličného vrchu směr Česká Kamenice, po cca 600 metrech prudce odbočíme doleva a vracíme se zpět na rozcestí Nad Riedlovou jeskyní.

Celkem cca 5 km, středně těžký výlet (náročnější výstupy), cca 2 hodiny.Příloha

Fotogalerie

Fredevald - Pustý zámek

Fredevald - Pustý zámek

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load