>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Navštivte Kunratické Švýcarsko

Přírodní památka Dutý kámen - Kunratické Švýcarsko

Lužické hory a Žitavské hory

Že znáte pouze Českosaské Švýcarsko, no tak to čtěte pozorně, neboť vám nyní představíme jeho sourozence, mladší sestřičku – Kunratické Švýcarsko.

Koncem 19. století při rozvoji turistiky byla v této oblasti, zvané Kunratické Švýcarsko, vytvořena řada výtvarných děl v pískovcových skalách. Autory byli zejména Karel Beckert, předseda horského spolku, a Karel Bundesmann. Nejznámější jsou pískovcové skály na přírodní památce Dutý kámen, mezi nimiž bylo v letech 1913-1914 péčí kunratické sekce Horského spolku upraveno výletní místo, nazývané od té doby Körnerova výšina. Od hlavní silnice k němu dodnes vede upravená cesta se zbytky vytesaných schodů a poté zvolna sestupuje k upraveným skalám. Na jejich začátku je vytesaná plošinka Karolínina odpočinku s kamennou lavicí, jejíž opěradlo zdobí reliéf koruny s výrazným, ale dnes již téměř nečitelným názvem "Karolinenruh". V sousední skále je vyhloubena nevelká jeskyňka a hned za odpočívadlem vyčnívá vzhůru nejvýznamnější skalní suk, nazývaný někdy podle svého tvaru Vějíř, nebo Varhany.

V dubnu 2005 byla na skalní stěně s reliéfem slavnostně odhalena malá pamětní deska. Do skály za reliéfem je vytesané úzké schodiště s 38 kamennými stupni, vystupující na ploché temeno Širokého kamene s osmihranným kamenným stolem a lavicí. Na stole byla kdysi astronomicko-geografická orientační tabule a sluneční hodiny, z nichž se však dodnes dochovaly už jen nepatrné zbytky.

Na východní straně stolu je vytesaný eliptický medailon s datem zhotovení 19.7.1914, iniciálami kunratické sekce Horského spolku a jménem jejího tehdejšího předsedy, učitele Franze Řeháka.

Z vyhlídky je vidět k severu na Zelený vrch s osadou Drnovec na úpatí, západním směrem leží město Cvikov s výraznou dominantou Klíče a na jihu vyčnívá zaoblený vrch Ortel. 

Fotogalerie

Přírodní památka Dutý kámen - Kunratické Švýcarsko

Přírodní památka Dutý kámen - Kunratické Švýcarsko

 
Kunratické Švýcarsko

Kunratické Švýcarsko

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load