>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Radechov

Radechov

Máchův kraj

Bělá pod Bezdězem, 294 21

Vrch, Radechov 392 m n.m je druhým nejvyšším kopcem na Mladoboleslavsku a bránou do Podbezdězí a Máchova kraje. Leží asi 6,5 km od Bělé pod Bezdězem v blízkosti obce Dolní Krupá.

V horních partiích leží přírodní památka Velký Radechov, vyhlášena v roce 1999.  Chráněné území leží v rozsáhlém komplexu převážně borových monokultur rostou zde květnaté a kyselomilné bučiny, staré zhruba 195 let. Celý prostor byl do počátku devadesátých let vojenským újezdem. Předtím byl Radechov využíván jako honitba. Čedičové výchozy byly v minulosti předmětem zájmu těžby kamene pro místní potřebu. Kolem vrchu vede okružní cesta, v jižní části cesty stojí původně lovecký zámeček z poloviny 19. stol., postavený v tyrolském stylu, dnes obývaná roubená myslivna. V zámečku pobývali Valdštejnové i členové rakouské císařské rodiny. Po druhé světové válce byl využíván ministry zemědělství. Říká se, že sloužil i jako "domácí vězení" ženy prezidenta K. Gottwalda. Dříve zde prý stávala i dřevěná rozhledna, ta však časem zanikla a není po ní dnes ani stopy. Z vrchu bohužel není skoro žádný výhled, je zarostlý stromy.

Fotogalerie

Radechov

Radechov

 
Radechov

Radechov

 
Radechov

Radechov

 
Radechov  - Lovecký zámeček

Radechov - Lovecký zámeček

 
Radechov  - Lovecký zámeček

Radechov - Lovecký zámeček

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load