>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Malebná osada Jizerka

Osada Jizerka

Jizerské hory

Půvabná osada Jizerka se nachází na malé náhorní plošině v srdci Jizerských hor. Původně vznikla jako obydlí českých čihařů, ptáčníků a dřevařů. Nyní podél Stříbrného potoka a řeky Jizery jsou jako perly rozesety chalupy a chaloupky horského typu, většinou celodřevěné, některé s dekorativními prvky. Navštívit tu můžete Muzeum osady Jizerka a obhlédnout populární Hnojový dům. Nádherným horským výhledem vás okouzlí vrch Bukovec.

Muzeum osady Jizerka

Muzeum v osadě Jizerka najdete ve vlastním objektu Českého svazu ochránců přírody Jizerka. Budova byla postavena v roce 1889 v době největšího rozmachu osady Jizerka a sloužila jako škola pro děti místních obyvatel, kterých zde žilo více než 400, a to převážně skláři, dřevaři, řemeslníci a obchodníci. S ukončením provozu skláren ve dvacátých letech minulého století počet dětí ve škole poklesl, ale přesto škola na Jizerce svému účelu sloužila nepřetržitě až do roku 1962.V říjnu 1994 zde bylo otevřeno informační středisko obohacené o  expozici pod názvem “Stará tvář Jizerských hor”, která pojednávala o historii osídlení a způsobu života v dřívějších dobách. Další expozice zabývající se historií sklářství a informující o současném stavu a dění v Jizerských horách byly otevřeny v červnu 1996. Toto muzeum shlédne každoročně 2 000 až 3000 návštěvníků. Více informací se dozvíte na http://www.csopjizerka.cz

Hnojový dům

Hnojový dům – tak se nazývá populární chalupa na kraji Jizerky při silnici směrem na Smědavu. V roce 1964 ji koupil vášnivý horal a cestovatel Gustav Ginzel. Nejprve musel vystěhovat hnůj, kterým byl dům zaplněný až po strop a právě za tímto účelem svedl přímo do objektu dva horské potůčky. Poté z roubenky vytvořil unikátní skanzen se souborem kuriozit. Po Ginzelově odchodu zůstal Hnojový dům prázdný a zavřený, ale i tak jeho návštěva stojí za to, neboť kolem domu na jaře i v létě kvete spoustu kytiček.

Vrch Bukovec

Osadě vévodí vrchol Bukovec (1005 m.n.m.). Je to jedna z největších čedičových kup v Evropě. Díky své čedičové odlišnosti se zde vyvinula ojedinělá flóra. Vyšlápněte na vrchol a nádherný výhled do okolních hor vás určitě okouzlí.

Příjezd do osady je možný pouze z obce Horní Polubný. Silnička od Smědavy je pro provoz motorových vozidel uzavřena.

Fotogalerie

Osada Jizerka

Osada Jizerka

 
Osada Jizerka

Osada Jizerka

 
řeka Jizera poblíž osady Jizerka

řeka Jizera poblíž osady Jizerka

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load