>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Kostel sv. Václava v Bezdědicích

Kostel sv. Václava - Bezdědice

Máchův kraj

Bezdědice
Bělá pod Bezdězem, 294 25

Kostel svatého Václava v Bezdědicích na severu Středočeského kraje byl vystavěn až v 2. pol. 19. století. Na jeho místě stával kostel již dříve, spolu s velkou částí obce, farou i školou však padl za oběť ničivému požáru v červnu 1859.

Nejstarší zprávy o církevním životě v Bezdědicích máme z poloviny 14. století, kdy zde existovala samostatná farnost. Ta sice zanikla za husitských válek, ale kostel spravovali kněží z okolí. Za josefínských reforem byla duchovní správa v Bezdědicích obnovena (1787 lokálie, povýšená roku 1855 na farnost) a udržela se prakticky až do 2. poloviny století dvacátého, kdy byla zdejší administrace připojena k duchovní správě v Bělé. Historický obvod farnosti tvoří obce Bezdědice (se samotou Radkovice na místě někdejší středověké vsi), Březovice, Nosálov a Víska.

Kostel sv. Václava v Bezdědicích je pseudorománskou novostavbou z let 1868-1870, která nahradila někdejší kostel středověkého původu, zničený i s obcí velkým požárem roku 1859. Vnitřní zařízení pochází z poslední čtvrti 19. století.

V současné době je kostel pro havarijní stav uzavřen a bohoslužby se zde nekonají. V obci Víska se ovšem každoročně koná slavnostní bohoslužba s eucharistickým průvodem, a to v neděli po svátku Těla a Krve Páně v 10:00 hodin.


Církevní památky: kostely

Fotogalerie

Kostel sv. Václava - Bezdědice

Kostel sv. Václava - Bezdědice

 
Kostel sv. Václava - Bezdědice

Kostel sv. Václava - Bezdědice

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (317)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load