>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Bezdědice

Bezděz  - pohled z Bezdědic

Máchův kraj

Bezdědice
Bělá pod Bezdězem, 294 25

Bezdědice je vesnice v okrese Mladá Boleslav, spadá pod město Bělá pod Bezdězem.

Obec Bezdědice leží na návrší cca 10 km západně od Bělé pod Bezdězem. Starousedlíci ji nazývají Bezdědičky/ka, ale původní středověký název byl Malý Bezděz. Nejstarší jméno obce naznačuje, že patřila ke hradu Bezdězu.

Ve výstavbě převažují zděné domy, které vznikly po velkém a zničujícím požáru v r. 1859. Zachovalo se však i několik roubených patrových domů. Zvláště malebný půvab dodává obci použitý stavební materiál pro domy a dlouhé ohrady. Jsou to pískovcové štuky, které se v místě lámaly a opracovávaly (v lesích v nejbližším okolí jsou k vidění v pískovcových skalách místa, kde se kámen lámal).

Obyvatelstvo se zabývalo pěstováním a sušením chmele. V r. 1930 se 120 lidí přihlásilo k české národnosti a 89 k německé. Po záboru Sudet toto území již patřilo k Německé říši, hraniční závora byla nedaleko odtud u obce Víska.

Po II. světové válce již nedošlo k výraznějšímu rozvoji obce, která byla dosídlena a později začala být obývána chataři a rekreanty, podobně jako další okolní obce na území bývalých Sudet.

 

Fotogalerie

Bezděz  - pohled z Bezdědic

Bezděz - pohled z Bezdědic

 
Bezdědice - kostel sv. Václava

Bezdědice - kostel sv. Václava

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load