>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou

památník zapadlých vlastenců, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Krkonoše

Telefon: +420 481 523 609
E-mail: muzeumpaseky@krnap.cz
Web: www.paseky.cz

Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou byl vybudován za pomoci několika paseckých občanů v přízemních místnostech farní budovy v letech 1958. Je věnován památce písmáka a houslaře Věnceslava Metelky. Podává obraz o životních osudech horalů 19. století.

Připomíná spisovatele Karla Václava Raise, který život v Pasekách zobrazil v románu „Zapadlí vlastenci“. V roce 1975 byl památník zrekonstruován podle literárního scénáře badatele a vydavatele Metelkova díla PhDr. Jaromíra Jecha. V roce 1978 byl rozšířen o další dvě místnosti v patře budovy. V jedné je výstavní síň s dvěmi funkčními, paseckými, tkalcovskými stavy. Ukázkou dovednosti rodiny Škrabálků z č. p. 7 z Pasek nad Jizerou je pasecký chodící betlém. Zhotovili jej bratři Bohumil a Josef v letech 1914–1916. Tehdy jeho dřevěné figurky uváděl do pohybu vítr otáčející lopatkami větrného mlýna. V roce 1985 betlém opravil a znovu uvedl do chodu, tentokrát již s pomocí elektrického pohonu, pasecký rodák - Ladislav Votoček. Ve druhé místnosti je expozice Krkonošské houslařské školy. Bohatá sbírka hudebních nástrojů podává ucelený obraz houslařské školy od jejího založení až po současnost. U příležitosti 200. výročí narození krkonošského zakladatele houslařství Věnceslava Metelky byla na přilehlém hřbitově odhalena mistrova busta.

Příloha

Fotogalerie

památník zapadlých vlastenců, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

památník zapadlých vlastenců

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load