>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Procházka k Radvaneckým studánkám

Studánka v Údolí samoty

Lužické hory a Žitavské hory

V letním horku vždy potěší osvěžení v podobě chladivé vody, co takhle vydat se na výlet inspirovaný blahodárnou, dle pověstí dokonce léčivou tekutinou. Malá obec Radvanec má taková relaxační místa tři.

Radvanec (8,83 km²) je obec na jižním podhůří Lužických hor ležící v nadmořské výšce 305 m. Její obytná zóna je umístěna podle Dobranovského potoka, který vtéká do Radvaneckého rybníka. První zmínka o obci pochází z roku 1384. Poloha obce umožňovala obyvatelům věnovat se především zemědělské činnosti. V pozdějších letech to byl rozvoj tkalcovství a sklářství. Ještě počátkem 20. století se v Radvanci rylo sklo, malovalo a vodního pohonu Dobranovského potoka využívala nejen sklářská brusírna, ale i mlýn na mletí obilí. Roku 1870 byla postavena místní škola. S výstavbou nových silnic, zejména v 19. století, se obec dostala mimo hlavní dopravní spoje a to byl jeden z důvodů, proč se z obce stala vyhledávaná rekreační oblast.

V okolí Radvance je mnoho zajímavostí a určitě nezůstane jen u prohlídky studánek. Přímo v centru obce je první z našich cílů – Radvanecká studánka, která byla vybudována panem Josefem Jíšou, jenž o ní také pravidelně pečuje. Studánku najdete lehce, kolem totiž prochází modrá turistická stezka a místní okruh cyklotrasy č. 3056.

Další krásnou studánkou je studánka na konci Radvance směrem k Údolí samoty. Studánka je v malém přístřešku bez názvu řádně upravovaná obcí. I k této studánce vede modrá turistické stezka.

Poslední ze studánkových zastavení je studánka v Údolí samoty. Jedná se o upravený pramen mezi pískovcovými skalami v Údolí samoty. Tento pramen, označovaný pouze německým názvem Augenwasserquelle, údajně působí léčivě na oči. Je běžně udržovaná a dovede vás k zelená turistické stezka.

Věříme, že vás výlet za „vodou“ osvěží a určitě cestou potkáte mnoho dalších zajímavostí. 

Fotogalerie

Studánka v Údolí samoty

Studánka v Údolí samoty

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load