>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Malé vodní elektrárny na Tanvaldsku

Malá vodní elektrárna Tanvald – Popelnice, autor: archiv Muzeum energetiky Velké Hamry

Jizerské hory

Na samém počátku 20. století začali tehdejší majitelé nejenom textilních továren kolem řeky Desné a Kamenice s výstavbou malých vodních elektráren, jelikož si uvědomovali nesmírný význam a přínos tehdy teprve se rozvíjející elektrifikace.

Každá vodní elektrárna potřebuje ke svému provozu jez. Z jezu se voda odvádí vodním přivaděčem blíže k samotné vodní elektrárně a to po takové trase, aby se získal co možná největší výškový rozdíl mezi přítokem a odtokem vodní elektrárny. Délka přivaděčů může být i několik stovek metrů a jsou buď otevřené a nebo v podobě kamenného tunelu v zemi. Na konci těchto přivaděčů jsou pak česla, která zbavují vodu od všech nečistot ( listí, větve a v poslední době hlavně plastů ) a brání nechtěnému pádu osob a zvířat do tlakového přivaděče. Tlakový přivaděč je litinové potrubí o průměru v našich podmínkách i 165 cm, kterým pokračuje voda dále k oběžnému kolu vodní turbiny. V této části se již využije získaný výškový rozdíl k výkonu vodní turbiny. Ten je závislý na množství vody a právě výšce (= tlaku), kterou má tlakový přivaděč vzhledem k umístění vodní turbiny. V našich podmínkách jde o výškové rozdíly mezi 11–14 metry.

Samotné vodní turbiny jsou pak litinové odlitky vyrobené ve Švýcarsku (Zurich) nebo i Rakousku (St. Polten) a jsou tak dokonalé, že se točí i po sto letech, a tak účinné, že ani dnes, na rozdíl od spalovacího motoru, nedokážeme ani s pomocí počítačů vyprojektovat dokonalejší. Množství vody, pro které jsou stavěny, se nazývá hltnost a ta je u našich turbin 2 500 l za sekundu. Jakmile voda protekla oběžným kolem turbiny, byla co možná nejkratším odpadním kanálem odvedena zpět do řeky, kde zpravidla byl po pár metrech další jez, odkud byla opět odváděna na další elektrárnu a nebo tekla dalším přivaděčem na níže postavenou elektrárnu. Takto byl zregulován do konce roku 1920 prakticky celý tok jak řeky Desné, tak i Kamenice v celé délce až po Plavy, takže voda svým přirozeným korytem za normálního průtoku prakticky netekla.

Malé vodní elektrárny tak, jak před sto lety, pracují ještě dnes na území celého Mikroregionu Tanvaldsko. Většina z nich je však umístěna pod zemí, a tak si jejich existenci ani neuvědomujeme (např. vodní elektrárna pod dnes již uzavřenou "obnovenou" přádelnou ve Smržovce). To neplatí o malé vodní elektrárně Tanvald – Popelnice mezi Tanvaldem a Velkými Hamry. Její věž (plná vody),  připomínající rozhlednu v údolí, je nepřehlédnutelná.

Pokud chcete vidět vodní turbínu v chodu, navštivte interaktivní expozici Muzea energie ve Velkých Hamrech, které je zaměřeno na výrobu energie z obnovitelných zdrojů.

Příloha

Technické památky: památky spojené s řemeslem

Fotogalerie

Most s tlakovým přivaděčem, autor: archiv Muzeum energetiky Velké Hamry

Most s tlakovým přivaděčem

 
Vodní turbíny, autor: archiv Muzeum energetiky Velké Hamry

Vodní turbíny

 
Výrobní štítek, autor: archiv Muzeum energetiky Velké Hamry

Výrobní štítek

 
Fázovací panel, autor: archiv Muzeum energetiky Velké Hamry

Fázovací panel

 
V Muzeu energie ve Velkých Hamrech, autor: archiv Muzeum energetiky Velké Hamry

V Muzeu energie ve Velkých Hamrech

 
Modely turbín v muzeu ve Velkých Hamrech, autor: archiv Muzeum energetiky Velké Hamry

Modely turbín v muzeu ve Velkých Hamrech

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load