>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Památník Svárovské stávky

Pomník Svárovské stávky, autor: Líba Novotná

Jizerské hory

Web: www.velke-hamry.cz

Ve Velkých Hamrech se nachází památník krvavě potlačené Svárovské stávky, která zde proběhla 31. března 1870. Dělníci tehdy požadovali zvýšení mezd a zkrácení pracovní doby. Do dějin dělnického hnutí vešla jako první největší organizovaná stávka v Čechách.

Při stávce bylo zabito sedm lidí. Na jejich památku byl v  roce 1963 postaven Památník Svárovské stávky. Jeho autorem je sochař Vladimír Kýn. Pomník býval národní kulturní památkou, dnes již je „odnárodněn“ (ochrana byla zrušena v roce 1995), na seznamu kulturních památek však stále zůstává. Připomíná významnou událost v historii města a stal se nedílnou součástí Velkých Hamrů.

Památník tvoří sousoší dvou dělníků, pamětní deska a sedm památníčků se jmény. Oběti střelby byly pohřbeny na hřbitově v nedalekém Držkově. Na tuto skutečnost tam upozorňuje deska s nápisem Zde na hřbitově odpočívají dělníci padlí olovem a bodákem v boji svém za skývu chleba při stávce svárovské 31. 3. 1870 a také kříž věnovaný obětem.

Režisér Karel Kachyňa natočil v roce 1974 podle knihy Alfreda Technika Svárov lyrický příběh o jedné z obětí stávky. Film se jmenuje Pavlínka a byl natočen ve Velkých Hamrech.

Další historické památky: sousoší

Fotogalerie

továrna na Svárově, autor: dobová fotografie

továrna na Svárově

 
Pavlínka, autor: Líba Novotná

Pavlínka

 
pomník na hřbitové v Držkově, autor: stará pohlednice

pomník na hřbitové v Držkově

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load