>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Výlet za krásami Polevska

Polevsko -  léto

Lužické hory a Žitavské hory

Přijměte pozvání na výlet do netradičních míst severní části Novoborska. Polevsko je známé zimní středisko, ale i v ostatních ročních obdobích je co obdivovat. Přesvědčte se sami!

Polevsko je nádherná údolní ves se sklářskou tradicí, ležící v pramenné oblasti potoka Sporka 3 km severozápadně od Nového Boru. Je poprvé připomínána kolem roku 1400. První cechovní privilegia udělil zdejším malířům, rytcům a brusičům skla už v roce 1683 majitel panství Hroznata z Kokořova. V 17. století se tu usídlili skláři z Bavorska a Slezska, kteří pracovali v huti na svahu Klíče, na přelomu 17. a 18. století se Polevsko stalo také jedním z prvních středisek obchodu se sklem.

V severozápadní části obce stojí kostel Nejsvětější Trojice, postavený Petrem Pavlem Columbanim v letech 1716-18 a upravovaný ve 2. polovině 18. století. Barokní jednolodní stavba s hranolovou věží a cibulovitou bání stojí na vyvýšeném místě na svahu pod Polevským vrchem. Ve štítě na západním průčelí je nika se sousoším Nejsvětější Trojice, uvnitř je oltář z 19. století, pozdně barokní křtitelnice, varhany z doby kolem roku 1800 a stejně stará kazatelna, upravená v 19. století. U kostela je dosud používaný hřbitov s pseudogotickou hrobní kaplí, na kterém je i náhrobek skláře J. Kreybicha z poloviny 19. století. Ve hřbitovní zdi je vsazen barokní náhrobník z 18. století s reliéfem Nejsvětější Trojice, další náhrobník z roku 1793 je na zdi kostela. V obci je socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1838, u silnice stojí barokní socha Panny Marie z roku 1746 a nad č.p. 14 socha Krista z roku 1736. Na hřišti u bývalé školy rostou duby, zasazené v letech 1902 a 1908. Ve střední části obce je ucelený soubor patrových roubených domů, na rozcestí v západní části Polevska stojí kaplička, postavená roku 1900 pro starokatolickou církev. Jihozápadně od obce je opuštěný čedičový lom se štěrkovnou, který byl v provozu už od poloviny 18. století. Nad vesnicí je vyhlídkový Polevský vrch s malým lyžařským areálem, v okolních lesích jsou vyznačeny lyžařské běžecké tratě.

Přes Polevsko do Nového Boru táhla 21.5.1918 hlavní skupina účastníků Rumburské vzpoury, která zde zajala předsunutou hlídku z novoborského útvaru pohraničních myslivců. V Polevsku se kolem roku 1650 narodil sklářský mistr a zakladatel českého sklářského obchodu Jan Kašpar Kittel, který již koncem 17. století začal vyvážet sklářské výrobky do ciziny a v Čechách zavedl podle vzoru benátských sklářů výrobu čirého bezbarvého skla.

Fotogalerie

Polevsko - typická architektura

Polevsko - typická architektura

 
Polevský vrch

Polevský vrch

 
Polevsko - léto

Polevsko - léto

 
Polevsko -  léto

Polevsko - léto

 
Polevsko -  léto

Polevsko - léto

 
Polevsko -  zima

Polevsko - zima

 
Kostel Nejsvětější Trojice v Polevsku   autor Miloslav Rejha

Kostel Nejsvětější Trojice v Polevsku autor Miloslav Rejha

 
Polevsko -  léto

Polevsko - léto

 
Polevsko   zima

Polevsko zima

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load