>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Brechschmiedova kaple a Čertova komora

Brechschmiedova kaple

Jizerské hory

Web: www.josefuvdul.eu, www.jiretinpb.cz

Na počátku 18. století žil v Dolním Maxově kovář Andreas Kuntze, řečený Brechsmied. Když v sobě objevil podnikatelského ducha, opustil kovářské řemeslo a obchodoval s plátnem.

Byl tak bohatý, že si mohl koupit hostinec Zlatá hvězda u Sychrova a peníze si od něj půjčoval i sám kníže Rohan. Jeho úspěchy lidé vnímali jako důsledek spolčení s ďáblem. Na místě, kde se údajně upsal čertu (vedle zelené turistické cesty z Horního Maxova do Josefova Dolu), stojí na plochém žulovém kameni šestiboká kaple z 19. století seskládaná z hrubých kvádrů jizerskohorské žuly. Ten, kdo se upsal čertu, ovšem nemohl mít po smrti klid. A tak se Andreas Kuntze nadále scházel s ďáblem v černé jeskyni na vrcholu Bukové hory v Jiřetíně, které se od těch dob říká Čertova komora. Vysvobodit ze zakletí ho mohla jen smrt nevinného dítěte. K té opravdu došlo v roce 1863, kdy kamenná plotna zabila dřevorubeckého synka, který si zde právě hrál. Buková hora tak se svou Čertovou komorou získala tajemnou pověst.

Příloha

Církevní památky: ostatní

Fotogalerie

Čertova komora

Čertova komora

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load