>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Kaple sv. Anny na Hamrskách

Kaple sv. Anny, autor: Líba Novotná

Jizerské hory

Velké Hamry, 468 45

Web: www.velke-hamry.cz

O založení kaple se zasloužil tehdejší místní učitel Josef Mašek. V červnu roku 1891 byl položen základní kámen a stavba byla dokončena v roce 1894. O pět let později (1899) zde byl zásluhou Čtenářské besedy zřízen hřbitov. V roce 1903 byla kaple značně rozšířena a v září téhož roku nově vysvěcena. Je vystavěna v novorománském slohu.

Dříve postavená část s oltářem k východu byla presbytářem, později přistavěná část s  věží byla lodí kaple. Kapli převzala od obce v roce 1922 do nájmu Církev československá, dnes v  ní slouží farář Církve československé husitské každoročně kromě tradiční „půlnoční“ i vánoční a velikonoční mše a 5. července mši k uctění památky mistra Jana Husa. Kaple slouží jako pohřební síň, ale občas se zde konají také svatby a křty. Každý rok před Vánocemi odtud zní i koncert dětského pěveckého sboru.

Vnitřní výzdobu tvoří unikátní skleněný oltář ve tvaru obrazu, kde uprostřed jsou ve tvaru kříže zobrazeni velikáni dějin našeho národa. Po stranách kříže je znázorněn průřez krajinou od Krkonoš až po Prahu a připomíná známá místa. Oltář je v barvách typických pro jednotlivá roční období.

Příloha

Církevní památky: kaple

Fotogalerie

Kaple sv. Anny, autor: Líba Novotná

Kaple sv. Anny

 
interiér, autor: Líba Novotná

interiér

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (314)
 
50% (322)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load