>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Kostel Povýšení sv. Kříže Lobeč

Kostel Povýšení sv. Kříže, autor: IC Mladá Boleslav

Máchův kraj

Lobeč, 277 36

Kostel Povýšení sv. Kříže se nachází v Lobči, uprostřed místního hřbitova severovýchodně nad vsí. Původní název Nalezení sv. Kříže, později užíváno Povýšení sv. Kříže. Postaven ve 12. století jako farní kostel, přesný letopočet není znám.

Kostel Povýšení sv. Kříže se nachází v Lobči, uprostřed místního hřbitova severovýchodně nad vsí.

Původní název Nalezení sv. Kříže, později užíváno Povýšení sv. Kříže. Postaven ve 12. století jako farní kostel, přesný letopočet není znám. Roku 1384 při něm působili tři kněží. V době husitské byl kostel opuštěn a od té doby byl trvale bez duchovního vedení, farnost již nebyla obnovena. Roku 1532 byl kostel barokně přestavěn. Kostel je postaven jako čtvercová jednolodní budova s pravoúhlým presbytářem se sakristií a oratoří obdélníkového tvaru po stranách kostela. Jihovýchodně od kostela stojí barokní zvonice s vysokou stanovou střechou. V oratoři je epitaf Odolena z Věžníku. Věžníci byli majitelé lobečského panství, kteří zde nechali vystavěti Lobečský zámek. Současná podoba zámku pochází z barokní přestavby roku 1724. Vzhledem k tomu, že v Lobči dosud převládá výrazněji nenarušená zástavba roubených patrových i přízemních domů a menších zemědělských usedlostí s dvory nepravidelného půdorysu, jejichž stáří je možné datovat na přelom 18. a 19. století, byla zde v roce 1995 vyhlášena památková zóna se souborem lidové architektury.

 

Příloha

Církevní památky: kostely

Fotogalerie

Kostel Povýšení sv. Kříže, autor: Adjust Art foto

Kostel Povýšení sv. Kříže

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load