>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Kostel sv. Martina Mšeno

Kostel sv Martina - Celikovsky, autor: Yan a Baara Čelikovských - YB studio

Máchův kraj

Masarykova
Mšeno, 277 35

Kostel sv. Martina ve Mšeně je pseudorománský kostel s velice zajímavou historií.

V nejvyšším bodě Masarykovy ulice ve Mšeně se nachází pseudorománský kostel sv. Martina s velice zajímavou historií. Současný kostel je již čtvrtým v pořadí, který byl na tomto místě postaven či přestavěn. První kostel byl vystavěn někdy po roce 1050. Stál na místě kostela nynějšího, byl zasvěcen sv. Václavu. V letech 1352 - 1378 Karel IV. nechává původní kostelík přestavět a rozšířit ve slohu gotickém. Mění se jeho zasvěcení na patrocinium sv. Martina. 12. dubna 1670 gotický kostel do základů vyhořel. Spolu s ním shořela všechna privilegia i to, co z městečka zůstalo ještě z 16. století. Nový kostel v pořadí třetí, byl vystavěn v renesančně-barokním slohu r. 1698. Vedle kostela byla vybudována samostatná věž. 22.6.1867 však vznikl ve městě velký požár a velká část města i s kostelem vyhořela. Byl to takový žár, že se roztavily zvony kostela. Z vybavení kostela se zachránila pouze Nejsvětější svátost a několik málo drobností. Vše ostatní, včetně oltářů, vybavení kostela a nového, ještě neposvěceného hlavního oltáře, shořelo.

Základní kámen současného kostela (v pořadí již čtvrtého) byl položen 15.10.1876 v 9:00 hod. Celá stavba trvala pouhé 2 roky. Chrám byl benedikován 24.11.1878. Slavnostně jej vysvětil dne 22.5.1881 litoměřický biskup Antonín Ludvík FRIND. Vnitřní vybavení kostela hlavní oltář, přední boční oltáře, kazatelna, křížová cesta jsou darem patrona kostela Aloise Mündla s chotí. Oltář Božího hrobu, značnou část na varhany a nový zvon věnoval děkan František Kondelík, který ve Mšeně strávil celý svůj kněžský život až do svého úmrtí 14.2.1912 (je také pohřben na místním hřbitově). Ostatní vybavení včetně vitráží bylo pořízeno z darů farníků na přelomu 19. - 20. století. Umělecké malby, tedy malba na hlavním oltáři, je dílem J. V. Hellicha, obrazy na postranních oltářích jsou dílem J. Scheiwla. Lze zde spatřit i velký kříž v lodi kostela, který byl pořízen v roce 1883 jako obrana a záštita města a farnosti.

 

Služby a vybavení: parkoviště, stání na kola
Církevní památky: kostely

Fotogalerie

Kostel sv Martina - Celikovsky, autor: Yan a Baara Čelikovských - YB studio

Kostel sv Martina - Celikovsky

 
Svatá rodina - vitráž č. 1, autor: archiv města Mšena

Svatá rodina - vitráž č. 1

 
sv Jiří - vitráž č. 2, autor: archiv města Mšena

sv Jiří - vitráž č. 2

 
Panna Marie - vitráž č. 3, autor: archiv města Mšena

Panna Marie - vitráž č. 3

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load