>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Za nejpracovitějšími hodinami

Nejpracovitější hodiny v Jilemnici

Krkonoše

Kde najít nepracovitější hodiny v okrese, kraji, České republice, dokonce i v celé Evropě? Ačkoliv to mnoho z vás nečekalo, tak těmito hodinami se smí po právu pyšnit podkrkonošské městečko Jilemnice.

Měří čas jilemnickým občanům od roku 1842 a jsou umístěny ve věži radnice. Vytvořil je hodinář František Pochop. V té době měly dva ciferníky. Od roku 1851 mají o dva více. Roku 1854 nechal starosta Jilemnice Dominik Jerie dosavadní hodinový stroj rozšířit o další bicí zařízení. Tak vznikly legendární opakovačky „nejpracovitější“ hodiny v Evropě. Odbíjejí každou čtvrthodinu tak, že z počtu úderů a jejich tónů lze rozeznat počet čtvrt i celých hodin. Navíc v každou celou hodinu počet celých hodin v jiném tónovém zabarvení opakují. Například ve čtvrt na dvanáct odbijí 1x na malý a 11x na prostřední zvon, ve dvanáct hodin odbijí 4x na malý, 12x na prostřední a 12x na velký zvon, celkem 18x. Za den tak vyslechneme celých 1020 úderů. Zvuková kulisa opakovaček je natolik výrazná, že se stala jedním ze symbolů Jilemnice.

Fotogalerie

Nejpracovitější hodiny v Jilemnici

Nejpracovitější hodiny v Jilemnici

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load