>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

K dobrým obrům do Hostinného

Dobří obři v Hostinném

Krkonoše

Dominantou městského znaku Hostinného jsou dva obři. Zajímá Vás, na základě čeho se tam objevili? Přiblížíme vám jednu z pověstí o jejich původu. V místech, kde bylo založeno město Hostinné, žili před dávnými časy lidé nápadní ohromnou postavou. Ostatně dominantní sochy dvou obrů byly na věčnou paměť potomkům postaveny i na městské radnici.

V kraji okolo Hostinného se dnes rozprostírá několik vesnic. Před dávnými časy jej pokrývaly mohutné a husté lesy. Žila v nich divoká zvěř, vlci, medvědi, rysi a lišky. Všechna ta havěť v celém kraji vyvolávala nejistotu a nepokoj, poutníkům byla stejně nebezpečná jako lapkové a loupežníci. Když byli pocestní ušetřeni jednoho zla, hrozilo jim druhé. Snadno mohli zabloudit v hlubokých hvozdech a zemřít hladem i vysílením. To se také často stávalo. Aby učinili přítrž vší nejistotě, zvolili měšťané z Hostinného ze svých řad dva silné a nebojácné muže ohromných postav - pekaře a řezníka. Požádali je, aby procházeli krajem a pomáhali každému, kdo bude jejich pomoc potřebovat. Poslušní příkazů rady starších města, zachránili mnoho lidí před neštěstím.Vyznamenali se odvážnými a hrdinskými činy. Na jejich počest vděční měšťané postavili na hostinskou radniční věž téměř pětimetrové sochy obou ochránců.

Ti dodnes střeží pořádek nejenom na náměstí a v jeho okolí, ale i vrcholnou událost kulturního života města - tradiční lidovou slavnost „PORCIUNKULI“, spjatou se životem františkánů v Hostinném. Koná se každou první sobotu a neděli v srpnu už od roku 1684.

Fotogalerie

Dobří obři v Hostinném

Dobří obři v Hostinném

 
Město Hostinné

Město Hostinné

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load