>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Jak dostat tatínka do polepšovny: Podtroseckými údolími na Trosky

Podsemínský most

Český ráj

Středně náročný pěší výlet, délka 11 km.

Věžický rybník – žlutá U Přibyla (0,7 km) – červená Podsemínský mlýn (1,5 km) – červená Nebákov (2,8 km) – červená Trosky (6,3 km) – červená Vidlák (8,7 km) – žlutá Věžický rybník (11,4 km) 

Z parkoviště u Věžického rybníku se vydáte po žluté značce směrem na Pleskoty, po asi 200 metrech odbočíte na červenou značku k Podsemínskému mlýnu. Pod mlýnem je kamenný most, který si zahrál v několika filmech. Dále pokračujete k rybníku Nebák, jemuž vévodí stavba ubytovacího zařízení – hotelu z období tzv. první republiky, je tu také zachovalý kamenný mlýn. Dále po červené vystoupáte nahoru k majestátnímu hradu Trosky – symbolu Českého ráje. Prohlídka hradu stojí samozřejmě za to, zejména dvě vyhlídky ze skalních věží Panna a Baba. Z Trosek po červené značce přes Tachov (roubené chalupy) sejdete k rybníku Vidlák. Zde se odehrála známá scéna z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny, kdy pošťák po střetu s vodníkem vjede na babetě do rybníka. Dále pokračujete již nenáročným úsekem k Věžickému rybníku, když se pozorně zadíváte na protější skály, jistě brzo poznáte tu, která ve filmu hrála tu první, na kterou tatínek s Vaškem lezli a maminka je u toho nachytala. 

Zajímavosti na trase 

Zřícenina hradu Trosky 

Symbol Českého ráje, rozhledové místo. Místo natáčení pohádky „Princ a Večernice“ (sídlo Mrakomora) a filmu „Máj“ (hrad loupežníků). 

Rybníky v Podtroseckém údolí 

Soustava osmi rybníků nacházejících se v kaňonovitých údolích pod zříceninou hradu Trosky. Místo natáčení pohádky „Princ Bajaja“ (princ rozmlouvá s koněm), „Máj“ (záběr rybníka se skalami). 

Podsemínský mlýn 

Válcový mlýn s historií od poloviny 16. století. Jeden z původních osmnácti mlýnů na říčce Žehrovce. Nepřístupný veřejnosti. Kamenný most u mlýna se objevuje ve filmu „Jak dostat tatínka do polepšovny“, „Kletba bratří Grimmů“ a „O uloupené divožence“. 

Další filmy spojené s trasou výletu 

Princ a Večernice 

Máj 

O uloupené divožence 

Kletba bratří Grimmů 

Princ Bajaja 


Příloha

Fotogalerie

zřícenina hradu Trosky - letecký pohled

zřícenina hradu Trosky - letecký pohled

 
zřícenina hradu Trosky

zřícenina hradu Trosky

 
rybník Vidlák

rybník Vidlák

 
Vežický rybník, autor: Jiří Morávek

Vežický rybník

 
Podsemínský mlýn s návštěvníky, autor: Pavel Charousek

Podsemínský mlýn s návštěvníky

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load