>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Vyhlídky v Besedických skalách

Besedické skály

Český ráj

Koberovy, 468 22

V severní části Českého ráje leží oblast Maloskalsko. Jeho středem jsou skály mezi obcemi Malá Skála a Besedice. Na zhruba půlkilometrovém úseku jsou vzájemně propojeny lokality Skalní bludiště a Chléviště.

Skalní bludiště ukrývá ve svých stěnách např. svatyni Kalich. Je to oltář vytesaný v pískovci s letopočtem 1634. Tehdy zde konali tajné bohoslužby čeští bratři v době protireformace. Nedaleko je pomník odboje a spousty slují a vyhlídek.

Na severní části skalního bludiště navazuje část s místním pojmenováním Chléviště. Název vznikl podle toho, že sem v neklidných dobách válek, schovávali místní lidé dobytek. Na západních stěnách je několik vyhlídek jako např. Horákova, Zátiší, Kde domov můj, Hořákova či Kinského. Z nich je nádherný pohled na údolí řeky Jizery. Spatřit se dá i V spousty skal s názvy jako Želva, Lední medvěd, Hroch... Nejvyšším bodem je severní Sokol s 562 m n.m..

 Jedna ze zdejších slují byla pojmenována po emigrantovi Václavu Sadovském ze Sloupna, který při útěku v době třicetileté války zde ztratil svoje klenoty. Nalezený poklad je dnes uložen v turnovském muzeu. Tato sluj sloužila v minulosti jako symbolická modlitebna Jednoty bratrské.

Sokol
Vrch Sokola na severu plošiny je tvořen vyvřelým čedičem a stuťovým polem s malou skalkou, ze které je pěkný výhled na protější Suché skály. V blízkosti vrcholu stojí dvě osamocené pískovcové skály, jedna s reliéfem M. Tyrše.

Vysoká skála
Z vyhlídky Vysoká skála nad Besedicemi je částečný výhled na Klokočské skály a směrem na Trosky.

Příloha

Fotogalerie

Výhled ze Sokola, autor: Milan Drahoňovský

Výhled ze Sokola

 
Vyhlídka Sokol, autor: Milan Drahoňovský

Vyhlídka Sokol

 
Vyhlídky v Besedických skalách, autor: Milan Drahoňovský

Vyhlídky v Besedických skalách

 
Besedické skály

Besedické skály

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load