>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Kolné - největší vodopád na Českolipsku

Kolné

Máchův kraj

Nedaleko obce Stvolínky, pod vrchem Kolný se nachází největší vodopád na Českolipsku.

Obec Stvolínky leží na trase Kravaře - Česká Lípa. Těsně před návsí odbočíte ostře vlevo směrem na Kolné a asi po 100 m se napojíte na cyklotrasu. Po 2 km nepatrného stoupání dojedete na křižovatku, kde odbočíte na obec Kolné.

K vodopádu nevede žádné turistické značení. 20 m za značením obce odbočíte k bílému domku, obejdete pozemek (domek zůstává po levé straně), projdete pod zahradu a zabočíte vlevo. Podél potoka sejdete do údolí, kde je již slyšet zvuk vodopádu. Cesta je krátká a nenáročná.

Kaňon Kolné byl v roce 1991 vyhlášen přírodní památkou. Jde o pískovcovou rokli hlubokou asi 10 m, místy širokou pouze 2 m. V nejširším místě soutěsky přepadá voda v několika kaskádách. Celková výška vodopádu je 12 m.

Zajímavé jsou i rytiny na skále nad vodopádem, jejichž význam a původ není znám. Údajně se jedná o středověká znamení používána lékárníky a alchymisty. Na vlastní nebezpečí jsou nedaleko vodopádu přístupné pískovcové sklepy.

Autor fotografií: Jaroslav Pilnaj

Příloha

Fotogalerie

Kolné

Kolné

 
Kolné

Kolné

 
Kolné

Kolné

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load