>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Na Valečov a Drábské světničky

Valečov

Český ráj

Dvě varianty výletu z Valečova na Drábské světničky.

I. Valečov, parkoviště – Skalka (po červené – 2 km) – Drábské světničky (po červnené – 4,5 km) – Na Krásné vyhlídce (po červené – 5,9 km) – Skalka (po zelené – 8,3 km) – Valečov (NS – 9,3 km) Trasa vede po dětské naučné stezce.

https://mapy.cz/s/bomagazuze

II. Valečov, parkoviště – Skalka (po červené – 2 km) – Drábské světničky (po červené – 4,5 km) – Dneboh (po modré – 5,5 km) – Zásadka (po modré – 7,1 km) – Valečov (po červené – 7,5 km)

https://mapy.cz/s/guzotoleso

Dneboh-Kavčina

V červnu roku 1928 došlo ve svahu nad obcí Dneboh k sesuvu půdy, při kterém bylo zničeno jedenáct usedlostí. Ještě dnes tu stojí němí pamětníci pohromy – stromy, které rostou šikmo. V obci Dneboh je vyhlídková věž a možnost občerstvení.

Drábské světničky

Drábské světničky tvoří skupina čtyř větších a tří menších skalních bloků, které jsou od sebe odděleny úzkými průrvami. Ve 13. století zde byl vybudován obranný hrad. Na jednotlivých pískovcových blocích byly vystavěny dřevěné stavby, důmyslně zakotvené do skal a navzájem propojené můstky. Dřevěné stavby byly doplněny skalními světničkami, které sloužily především jako zásobárny a sklady. Dodnes se zachovaly zbytky 18 světniček, přičemž největší je 7 metrů dlouhá a 4 metry široká svatyně, která byla objevena až v roce 1921. Zřícenina skalního hradu Drábské světničky je přístupná v turistické sezoně a řídí se návštěvním řádem.

Hradiště Klamorna

Pozůstatky prehistorického hradiště a skalního hradu najdete na ostrohu vybíhajícím od plošiny zvané Hrada. Místo bylo osídleno už kolem roku 3000 před naším letopočtem a v raném středověku zde byl vystavěn obranný hrad. Najdeme zde charvátské valy, zbytky středověkých staveb a 4 skalní světničky.

Studený průchod

Studený průchod je skalní soutěska v Příhrazských skalách dlouhá přibližně 125 metrů a hluboká kolem 15 metrů. Průchod, který soutěska vytváří, si zachovává specifické klima a teploty v něm nepřesáhnou 10 °C ani v parném létě. Nad průchodem se v roce 1866 usadila rakouská dělostřelecká baterie.

Krásná vyhlídka

Na místě zvaném Krásná vyhlídka najdete pension s restaurací, kiosek, dětské hřiště a minizoo. Nabízí se odtud vyhlídka přes největší rybník Českého ráje Žabakor do kraje od Lužických hor a na Krkonoše. Z Krásné vyhlídky můžete vyrazit na výlet směrem k Drábským světničkám nebo do Příhrazských skal.

Příhrazské skály

Přírodní rezervace Příhrazské skály s charakteristickým komplexem skalních měst, které protínají turistické stezky, leží na okraji pískovcové skalní plošiny. Ve skalách najdete výrazné skalní útvary, například věž Kobylí hlavu, a nacházejí se zde i zbytky hrádků ze 13. století. Součástí skal je i mýtický vrch Mužský, poskytující krásnou vyhlídku do okolí.

Hynšta

Torzo bývalého hradu Hynšta se nachází v Příhrazských skalách 4 km jižně od obce Žďár. Z původního, nepříliš rozsáhlého skalního hrádku ze 13. století se dodnes zachovala pouze jedna místnost se středovým sloupem, k níž vede několik metrů dlouhá, ve skále sekaná chodba, a také cisterna na vodu.

Valečov

Hrad Valečov patřil k našim nejrozsáhlejším skalním hradům. První zmínka o něm pochází ze 14. století, v 15. století se stal útočištěm husitských sirotčích vojsk. Majitelé se často střídali a v 1. polovině 18. století byl hrad opuštěn. Prohlídka zříceniny hradu není vhodná pro velmi malé děti a osoby s omezenou pohyblivostí. Kdo nenavštíví samotný hrad, může si v bezprostředním okolí skalních bloků prohlédnout ve skalách vytesané kamenné světničky. Ty byly ještě koncem 19. století obydleny. V přírodním amfiteátru pod hradem se pravidelně koná letní festival Valečovské kulturní léto. Občerstvit se můžete v kiosku u hradu a na parkovišti a dětem je k dispozici dětské hřiště.

Příloha

Fotogalerie

Studené průchody, autor: Pavla Bičíková

Studené průchody

 
Příhrazské skály, autor: Luděk Antoš

Příhrazské skály

 
Klamorna

Klamorna

 
Drábské světničky

Drábské světničky

 
mohyla - vrch Mužský

mohyla - vrch Mužský

 
Na krásné vyhlídce - Příhrazské skály

Na krásné vyhlídce - Příhrazské skály

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load