>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Za poznáním rašelinišť a dalekými výhledy v okolí Bílého Potoka

Čihadla, autor: Jiří Stránský

Frýdlantsko

Web: www.jizerky.cz

Tip na výlet z Bílého Potoka na rašeliniště a zpět.

Za poznáním rašelinišť a za dalekými výhledy

Bílý Potok, železniční zastávka – rozcestí U Liščí chaty (2 km) – vodopád Černého potoku (3,5 km) – Hajní kostel – rozc. Pod Frýdlantským cimbuřím (5,5 km) – Štolpišská silnice, rozc. Nad Černým potokem (7 km) – přírodní rezervace Na Čihadle (8,5 km) – kiosek Na Knajpě (9,5 km) – Velká Klečová louka – odbočka na Polední kameny (10,5 km) – úbočí Smědavské hory – Polední kameny – Frýdlantské cimbuří (14,5 km) – rozc. Pod Frýdlantským cimbuřím (15,5 km) – Bílý Potok, žst. (celkem 20,5 km).

Od nádraží v Bílém Potoku dojdeme po červeném značení za několik minut na silnici a k rozcestníku. Odtud pokračujeme po zelených značkách, překročíme most přes Smědou a těsně za ním zahneme doprava. Značení brzy odbočí od řeky doleva a zvolna stoupá kolem poslední zástavby a chatového tábora loukami k lesu a k ústí rokle Černého potoku. Za malebných rozhledů na hřeben Poledních kamenů (vlevo) a na mohutnou skálu Nos (vpravo) stoupáme k odbočce k vodopádu Černého potoku. Od vodopádu je nutné se vrátit. Další krátká odbočka ke skalní vyhlídce Hajního kostela (vlevo) na nás čeká po necelém kilometru. Následuje strmý a rozbitý úsek tzv. Kozí stezky, která ústí na Štolpišské silnici.

Po této komunikaci se vydáme doleva (žluté značení) a za necelou půlhodinu přijdeme k oplocené přírodní rezervaci Na Čihadle. Ačkoliv v minulých desetiletích došlo v důsledku ekologické katastrofy k vytěžení okolních lesů, a tím i k vážnému ohrožení funkce celého vrchoviště, jde o jedno z nejznámějších rašelinišť v Jizerských horách. Z nové vyhlídkové věže, která vyroste v těsné blízkosti frekventované lesní silničky během léta 2012, bude možné přírodní rezervaci s močály a několika jezírky dobře přehlédnout.

Náš výlet pokračuje po modře značené Štolpišské silnici k občerstvovacímu kiosku Na Knajpě (naproti němu krátká odbočka do vnitřní části dalšího vrchoviště – Velké Klečové louky) a následně k odbočce na Polední kameny. Žlutě značená stezka míří doleva a postupně prochází jižním úbočím Smědavské hory, až nás přivede do širokého sedla. Odtud pokračuje k vyhlídkovému vrcholu Poledních kamenů. Vpravo při cestě se nachází nápadný Dvojitý viklan.

Vyhlídková hřebenovka posetá řadou skalních útvarů nás zanedlouho dovede k odbočce na Frýdlantské cimbuří. Krátkou zacházku na atraktivní vyhlídkový vrchol bychom rozhodně neměli vynechat. Protější skalisko, od vyhlídky oddělené skalní průrvou, je dostupné pouze pro horolezce.

Následně strmě sestoupíme na Kozí stezku, po níž se dáme doprava dolů. Již známou cestou se vrátíme do Bílého Potoku.

autor: Otokar Simm

Fotogalerie

Čihadla, autor: Jiří Stránský

Čihadla

 
Frýdlantské Cimbuří, autor: Matyáš Gál

Frýdlantské Cimbuří

 
Polední kameny, autor: Matyáš Gál

Polední kameny

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load