>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Přes pramen Nisy do Smržovky

Rozhledna Nisanka, autor: Milan Bajer

Jizerské hory

Telefon: +420 483 382 286
GSM: +420 774 667 677
E-mail: info@jizerky.cz
Web: www.jizerky.cz

Tip na výlet z Jablonce nad Nisou přes rozhlednu Nisanka k pramenu Nisy a do Smržovky, případně zpět.

K pramenu Nisy

Jablonecké Paseky (MHD) – Kynast  – Feixův kříž – rozhledna Nisanka  – U Tří lip – pramen Nisy – Smržovka, náměstí TGM (6,6 km, 2:13 h).

https://mapy.cz/s/lonejunure

Vycházku můžeme začít v Jabloneckých Pasekách buď na Paseckém náměstí, nebo u vlakové zastávky. Doprovázet nás budou zelené značky.

U železniční zastávky přejdeme trať a kolem domova důchodců stoupáme na Kynast. Na místě domova se dříve nacházely vodoléčebné lázně, založené v roce 1893 Adolfem Tischerem. Díky tomu mohla obec od roku 1894 používat oficiální název Bad Schlag  (Lázně Paseky). K sanatoriu patřil i rozlehlý park s promenádními cestami, třemi rybníky a později tenisovými kurty. 

Nedaleko sanatoria se nachází Památník hrdinům 1. sv. války. Byl zřízen na počest vojáků, kteří se léčili v přilehlém sanatoriu a svým zraněním podlehli. Obnoven a slavnostně odhalen a požehnán za účasti veřejnosti byl v říjnu r. 2019. 

Název Kynast byl v minulosti používán pro horský hřbítek táhnoucí se od Pasek ke Smržovce. Stejný název nesla i oblíbená restaurace, která byla na okraji lesa postavena počátkem 20. století. Dnes slouží k rekreaci. Na další cestě se nám postupně otevírají rozhledy do dalekého okolí.

Zanedlouho dojdeme na křižovatku cest, kde stojí obnovený Feixův kříž. Postavili ho zde bratři Feixové v roce 1829 na památku jejich zesnulého otce (1824). V roce 2011 proběhla celková oprava této kulturní památky; zasloužila se o ni obec Nová Ves nad Nisou a Novoveský okrašlovací spolek. Pohodlnou hřebenovou cestou pokračujeme k rozhledně Nisanka. V nadmořské výšce 676 m stojí od roku 2006 telekomunikační stožár, který se podařilo díky nápaditému projektu architekta Ivana Vorla vhodně spojit s vyhlídkovou věží. O rok později byla vyhlídka otevřena pro veřejnost. Věž rozhledny je vysoká 35 m, přičemž její ochoz se nachází ve výšce 24 m, tedy rovných 700 metrů nad mořem. 

Zelená značka nyní klesne k silnici, na kterou přijdeme v místě zvaném U Tří lip . Na křižovatce starých vozových cest stály od roku 1810 tři památné lípy a mezi nimi stejně stará boží muka. Za svůj dlouhý život narostly lípy do výšky 25, 27 a 30 m a jejich obvody měřily 300, 413 a 430 cm. V roce 2018 je nahradily tři mladé lípy, které zde byly vysazeny u příležitosti 100. výročí vzniku ČSR, o rok později přibyl obnovený železný kříž . Odtud se vydáme krátce doprava po silnici k pramenu Nisy. Prameniště bylo zvelebeno již v roce 1930, později však bylo místo zanedbáno. O důstojnou obnovu se i v tomto případě postarala obec Nová Ves nad Nisou s Novoveským okrašlovacím spolkem. V roce 2010 proběhly zatím poslední významné úpravy, obnovena byla i zcizená pamětní deska.  U pramene začíná mezinárodní cyklotrasa Odra - Nisa, která  měří 591 km a vede až k Baltskému moři.  

Od pramenu můžeme sledovat místní značení Smržovského vyhlídkového okruhu. Přivede nás nejprve k Parkhotelu, odkud pokračuje městským lesoparkem a kolem Hartwigova pramenu, který nese jméno místního lékaře Hartwiga Weisskopfa. Postupně sestoupíme na Lidické náměstí, kde od roku 2001 stojí na kašně socha Venuše. Jen pár minut je to odtud na smržovské náměstí T. G. Masaryka, nad kterým najdeme nádraží ČD. Zbude-li nám čas, doporučujeme návštěvu Muzea místní historie v Zámečku - budově s číslem popisným 1.

autor: Otokar Simm

Příloha

Fotogalerie

ilustrační foto

ilustrační foto

 
Rozhledna Nisanka, autor: Milan Bajer

Rozhledna Nisanka

 
Rozhledna Nisanka, autor: Renata van Vleet

Rozhledna Nisanka

 
Pramen Nisy, autor: Renata van Vleet

Pramen Nisy

 
pramen nová deska scaled e1584778035458

pramen nová deska scaled e1584778035458

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load