>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Naučná stezka a cyklostezka bitvy 1866 u Kuřívod a Mnichova Hradiště

Naučná stezka a cyklostezka bitvy 1866 u Kuřívod a Mnichova Hradiště

Český ráj

Telefon: +420 326 776 739

Vydejte se po stopách bojů prusko-rakouské války roku 1866. Naučná stezka Vás provede z Mimoně do Bosně u Mnichova Hradiště. Má 10 informačních tabulí, trasa měří 34 km a je vhodná i pro cyklisty.

V roce 1866 vypukl válečný konflikt mezi Rakouskem a Pruskem, jehož výsledek na mnoho následujících desetiletí rozhodl o vývoji evropské politiky. Sasko se postavilo na stranu Rakouska a vyslalo svoji armádu, která operovala v Čechách po boku rakouské Severní armády. Rozhodnutí přesto padlo v Čechách 3. července v bitvě u Hradce Králové, kde Rakousko utrpělo drtivou porážku.

Této bitvě, která byla v Evropě počtem nasazených vojáků druhá nejmohutnější v 19. století, předcházela střetnutí hlavně ve východních Čechách. Ovšem pro pruskou stranu mělo také strategický význam zajistit hraniční přechody v severních Čechách a dále linii, kterou ohraničuje řeka Jizera. Z tohoto důvodu byla do severních Čech soustředěna většina pruských branných sil. Hranice u Lobendavy 22. června 1866 překročila Labská armáda a 1. armáda vstoupila do Čech 23. června v prostoru Hrádek nad Nisou – Frýdlant v Čechách. Obě tyto armády se spojily 28. června 1866 v bitvě u Mnichova Hradiště, kde narazily na I. rakouský sbor, který během boje ustupoval k Jičínu.

V dnešní době na bojištích z prusko- rakouské války roku 1866 vznikají naučné stezky, jejichž hlavním cílem je návštěvníky a místní obyvatele seznámit s historií války v daném místě. Naučné stezky vznikají ve spolupráci Komitétu pro udržování památek z války roku 1866 a příslušných městských nebo obecních úřadů. Dosud existuje 13 naučných stezek s touto tematikou. V roce 2008 byla zahájena instalace v pořadí 13. naučné stezky z Mimoně do Bosně u Mnichova Hradiště. Naučná stezka má 10 informačních tabulí, trasa měří 34 km a je vhodná i pro cyklisty. Trasy mezi jednotlivými zastávkami jsou bezbariérové.

První informační tabule naučné stezky je v Mimoni, tři zastávky se nacházejí v Kuřívodách. Další zastavení je u Ševčína a poté následují dvě tabule v Klášteře Hradišti nad Jizerou. Tato obec je již místem, kde proběhla bitva 28. června. Jedna tabule popisuje fáze bitvy, která přímo souvisí s pruským útokem a následným ústupem rakouských sil směrem k Mnichovu Hradišti. Druhá tabule zachycuje pruskou okupaci obce, je zde i navigace k několika větším pomníkům nacházejícím se v okolí.

Další zastavení jsou přímo v Mnichově Hradišti. První informační tabule je naproti vstupu do zámeckého areálu. Samozřejmě se věnuje událostem majícím souvislost s valdštejnským zámkem a s hraběnkou Marii Waldstein-Wartenberg, která nechala po válce označit kříži tehdy známé hroby padlých. Zde je také popis závěrečných bojů v samotném městě a další informace. Druhá tabule v Mnichově Hradišti se nachází u schodů vedoucích ke kostelu sv. Jakuba. Je věnována pruské okupaci města a zdejším polním lazaretům.

Závěrečná informační tabule v Bosni obsahuje navigaci na již vytvořenou naučnou stezku po bojišti u Jičína. Z té je možné se v současnosti dostat po další naučné stezce až k naučným stezkám, které protínají bojiště u Hradce Králové.

K této naučné stezce byl vydán propagační materiál – brožura, skládačka a pohled.

Příloha

Fotogalerie

Naučná stezka a cyklostezka bitvy 1866 u Kuřívod a Mnichova Hradiště

Naučná stezka a cyklostezka bitvy 1866 u Kuřívod a Mnichova Hradiště

 
Tabule naučné stezky

Tabule naučné stezky

 
Pomník bitvy 1866

Pomník bitvy 1866

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (317)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load