>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Na cestu K. J. Erbena

Nová Paka, autor: Pavla Bičíková

Český ráj

Středně náročný výlet nás povede k z Nové Paky na Hřídelec a zpět do Paky.

Nová Paka, Lidl – U Studénky (po modré – 2,2 km) – Stav U Kostelíčka (po žluté – 6,3 km) – Mokřice (po červené – 7,4 km) – Hřídelec (po červené – 12,1 km) – Nová Paka (po modré – 17,9 km)

https://mapy.cz/s/dedobetute

Nová Paka

Nová Paka leží na pomezí Českého ráje a Krkonoš. Jde o místo svébytné, v minulosti kraj umělců, blouznivců i spiritistů. Historii oblasti představuje expozice Městského muzea umístěná v Suchardově domě, kde najdete i unikátní expozici spiritismu. V Klenotnici drahých kamenů je pak možné seznámit se s přírodními zajímavostmi oblasti.

Hlavními pamětihodnostmi jsou kromě lidové architektury i Paulánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Mikuláše či dřevěný řecko-katolický kostel, přemístěný do města v roce 1930 z tehdejší Zakarpatské Ukrajiny. Z Nové Paky můžete vyrazit Máchovou stezkou ke zříceninám hradů Kumburk a Bradlec.

Ve městě najdete několik restaurací, např. oblíbený Ježkův statek, Folk Burger či útulnou kavárnu v historickém Gernatově domě, a také obchody, ubytovací zařízení a řadu dalších služeb.

Mokřice

Na konci zalesněného hřbetu nad potokem Studénka nedaleko Lužan stávalo ve 14. století tvrziště Mokřice. Dodnes zde můžete nalézt zbytky valů, příkopů a akropole, zdivo však bylo v roce 1813 rozvezeno na stavbu císařské silnice. Při sázení stromků v 30. letech 20. století zde byl nalezen poklad – hrnec s českými denáry z 12. století, které jsou uloženy v Jičínském muzeu.

Hřídelec

V obci Hřídelec najdete několik zajímavých památek, například kamenný kříž z roku 1820 nebo pomník z roku 2005 ve tvaru zlomeného křídla jako připomínku letadla, které tu havarovalo v únoru 1945 po náletu na Drážďany. Zdejší kostel sv. Jiří je pozdně empírový. Byl postaven v letech 1839–1840 na místě staršího kostela. Na východ od obce leží Horka – vyhaslá sopka, ve které se v 19. století těžil štěrk a nerosty a zdejší aragonit se dostal až do Národního muzea. Těžbou bazanitu vznikly v Horce četné komíny a štoly. Lokalita byla v roce 1989 vyhlášena přírodní památkou s názvem Hřídelecká hůra.

Příloha

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Fotogalerie

Nová Paka, autor: Jakub Podobský

Nová Paka

 
Kostel Nová Paka, autor: Jakub Podobský

Kostel Nová Paka

 
Nová Paka, autor: Pavla Bičíková

Nová Paka

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (314)
 
50% (322)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load