>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Ze Syřenova přes tři kopce

hora Tábor

Český ráj

Středně náročný výlet s krásnými rozhledy. Ze Syřenova vás zavede na Kumburk, Bradlec, Tábor a do Lomnice nad Popelkou. Možnost návratu: Z Lomnice nad Popelkou do Syřenova vlakem.

Syřenov, vlak – Kumburk (po žluté, po červené – 3 km) – Klepanda (po červené – 5,4 km) – Bradlec (po modré – 6,5 km) – Bradlecká Lhota (po zelené – 8,7 km) – Kamenec (po zelené – 9,8 km) – Kyje (po červené – 11,3 km) – Tábor (po červené – 13,3 km) – Lomnice nad Popelkou (po modré – 15,7 km)

https://mapy.cz/s/dedohumoto

Syřenov

Obec je rodištěm lékaře a spisovatele Františka Cyrila Kampelíka, velkého propagátora kampeliček.

Hrad Kumburk

Počátkem 14. století postavili páni z Vartenberka na homolovitém kopci u Nové Paky hrad původně zvaný Goldenberk či Kolmburk, dnes Kumburk. Od roku 1621 patřil Kumburk Albrechtovi z Valdštejna. Po jeho zavraždění se zde střídali majitelé a po roce 1658 byl Kumburk pobořen. Dnes se o jeho zachování snaží Sdružení pro záchranu hradu Kumburku, které vybudovalo i vyhlídkovou plošinu s nevšedním výhledem na Krkonoše i Český ráj. Nachází se zde pamětní deska připomínající návštěvu Karla Hynka Máchy. Hezký rozhled se nabízí i od rozcestí pod Kumburkem.

Klepanda

Z Klepandy, rozcestí na Syřenovem, kterým procházela dávná formanská trasa od Jičína do Jilemnice, lze odbočit ke zřícenině hradu Kumburk. Nachází se zde restaurace Na Klepandě.

Zřícenina hradu Bradlec

Hrad Bradlec pochází ze 13. století. Byl postaven na čedičovém vrchu vulkanického původu (557 m) a poskytoval výbornou ochranu před útočníky. Dnes se na zalesněném vrchu nacházejí pouze zbytky zdiva brány, paláce a půlkruhové věže.

Bradlecká Lhota

V Bradlecké Lhotě stojí sousoší Korunování Panny Marie z roku 1850. Jejím autorem je Jan Zeman ze Žernova.

Kyje

V obci Kyje se nachází několik roubených staveb. Za povšimnutí určitě stojí např. památkově chráněná venkovská usedlost čp. 8. z roku 1654.

Tábor 

Vrch Tábor se původně nazýval Chlum a dnešní pojmenování vzniklo podle táborů lidu, které se tu konaly v husitské době. Na vrcholu najdete barokní kostel Proměnění Páně, vystavěný v období protireformace, a nově zrekonstruovanou turistickou chatu s restaurací a rozhlednou. První, dřevěná rozhledna zde byla vystavěna lomnickým okrašlovacím spolkem. V roce 1911 byla přestavěna na cihlovou a bylo možné z ní přehlédnout čtvrtinu země a napočítat na 50 chrámových věží a 12 dalších rozhleden. Na Táboře se nachází sezonní informační centrum.

Lomnice nad Popelkou 

Město Lomnice nad Popelkou leží v širokém úvalu říčky Popelky, který tvoří předěl mezi Českým rájem a Podkrkonoším. Pro město jsou typické stavby lidové architektury, které najdete zejména v malebné památkové rezervaci Karlov. V zámku, který naposled patřil rodu Rohanů, je dnes knihovna a sály pro společenské akce. Město se proslavilo plátenickou výrobou a počátkem 19. století zde započala výroba proslulých lomnických sucharů a oplatek. Lomnice nad Popelkou je tradičním místem turistiky a lyžařského sportu. V okolí jsou upravované běžecké tratě (Lomnická lyžařská magistrála), dva lyžařské vleky a skokanské můstky. Na lomnickém náměstí sídlí muzeum a Turistické informační centrum a město nabízí možnost ubytování, stravování a nákupu.

Příloha

Fotogalerie

Na Kumburku

Na Kumburku

 
Rozhledna Tábor

Rozhledna Tábor

 
Tábor

Tábor

 
Kyje, autor: MAS

Kyje

 
Lomnice nad Popelkou, autor: IC Lomnice nad Popelkou

Lomnice nad Popelkou

 
Zámek Lomnice nad Popelkou, autor: Pavla Bičíková

Zámek Lomnice nad Popelkou

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load