>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Na Tábor i bez lyží

Lomnice nad Popelkou

Český ráj

Nenáročný výlet s krásnými rozhledy – z Lomnice se vydáte na horu Tábor a poté zpět.

Lomnice nad Popelkou, nám.  – V Popelkách, rozc. (po žluté – 1,3 km) – Rozhledna na skok. můstku (po zelené – 2,6 km) – Zadní Popelka (po zelené – 3,9 km) – Allainův kříž (po červené – 5,9 km) – Tábor, rozhl. - (po červené – 7,1 km) – Lomnice nad Popelkou (po modré – 9,9 km)

https://mapy.cz/s/murabajevu

Lomnice nad Popelkou 

Město Lomnice nad Popelkou leží v širokém úvalu říčky Popelky, který tvoří předěl mezi Českým rájem a Podkrkonoším. Pro město jsou typické stavby lidové architektury, které najdete zejména v malebné památkové rezervaci Karlov. V zámku, který naposled patřil rodu Rohanů, je dnes knihovna a sály pro společenské akce. Město se proslavilo plátenickou výrobou a počátkem 19. století zde započala výroba proslulých lomnických sucharů a oplatek. Lomnice nad Popelkou je tradičním místem turistiky a lyžařského sportu. V okolí jsou upravované běžecké tratě (Lomnická lyžařská magistrála), dva lyžařské vleky a skokanské můstky. Na lomnickém náměstí sídlí muzeum a Turistické informační centrum a město nabízí možnost ubytování, stravování a nákupu.

Rozhledna na skokanském můstku v Lomnici nad Popelkou

Areál pro skoky na lyžích je vybaven umělým povrchem, který dovoluje celoroční provoz. Na můstku K70 je vybudována volně přístupná vyhlídková plošina s kruhovým rozhledem.

Allainův Kříž

Kamenný kříž na úpatí hory Tábor (na rozcestí nad Košovem) je vytvarován do podoby půleného polena. Původní dřevěný kříž postavil v roce 1849 kníže Kamil Rohan na památku svého bratra Allaina poté, co jej přemluvil k účasti na koňském dostihu, při kterém Allain nešťastně zahynul. Kamil Rohan se ke kříži chodíval za bratra modlit.

Tábor 

Vrch Tábor se původně nazýval Chlum a dnešní pojmenování vzniklo podle táborů lidu, které se tu konaly v husitské době. Na vrcholu najdete barokní kostel Proměnění Páně, vystavěný v období protireformace, a nově zrekonstruovanou turistickou chatu s restaurací a rozhlednou. První, dřevěná rozhledna zde byla vystavěna lomnickým okrašlovacím spolkem. V roce 1911 byla přestavěna na cihlovou a bylo možné z ní přehlédnout čtvrtinu země a napočítat na 50 chrámových věží a 12 dalších rozhleden. Na Táboře se nachází sezonní informační centrum. 

Příloha

Fotogalerie

hora Tábor

hora Tábor

 
Allainův kříž

Allainův kříž

 
Křížová cesta u Tábora

Křížová cesta u Tábora

 
Skokanský můstek - Lomnice nad Popelkou, autor: Pavel Charousek

Skokanský můstek - Lomnice nad Popelkou

 
Lomnice nad Popelkou

Lomnice nad Popelkou

 
Skokanský můstek, autor: Pavel Charousek

Skokanský můstek

 
hora Tábor, autor: IC Lomnice nad Popelkou

hora Tábor

 
Zámek - Lomnice nad Popelkou, autor: Pavla Bičíková

Zámek - Lomnice nad Popelkou

 
Tábor v zimě

Tábor v zimě

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (318)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load