>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Jižní okruh z Paky

Hřídelec, autor: Jiří Morávek

Český ráj

Nenáročný výlet v délce 17 km s možností prodloužení o 6 km přes Lázně Bělohrad. Základní okruh vede z Paky do Hřídelce, do Horní Nové Vsi a zpět do Paky.

Nová Paka, nádraží Pustá Proseč (4096 – 3,9 km) – Hřídelec (4096 – 7 km) – Lány (4096 – 9 km) – Horní Nová Ves (nezn. cesta – 11 km) – Nová Paka (žlutá pěší – 17,4 km)


MAPA

NOVÁ PAKA 

Nová Paka leží na pomezí Českého ráje a Krkonoš. Jde o místo svébytné, v minulosti kraj umělců, blouznivců i spiritistů. Historii oblasti představuje expozice Městského muzea umístěná v Suchardově domě, kde najdete i unikátní expozici spiritismu. V Klenotnici drahých kamenů je pak možné seznámit se s přírodními zajímavostmi oblasti.

Hlavními pamětihodnostmi jsou kromě lidové architektury i Paulánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Mikuláše či dřevěný řecko-katolický kostel, přemístěný do města v roce 1930 z tehdejší Zakarpatské Ukrajiny. Z Nové Paky můžete vyrazit Máchovou stezkou ke zříceninám hradů Kumburk a Bradlec.

Ve městě najdete několik restaurací, např. oblíbený Ježkův statek, Folk Burger či útulnou kavárnu v historickém Gernatově domě, a také obchody, ubytovací zařízení a řadu dalších služeb.

HŘÍDELEC

V obci Hřídelec najdete několik zajímavých památek, například kamenný kříž z roku 1820 nebo pomník z roku 2005 ve tvaru zlomeného křídla jako připomínku letadla, které tu havarovalo v únoru 1945 po náletu na Drážďany. Zdejší kostel sv. Jiří je pozdně empírový. Byl postaven v letech 1839–1840 na místě staršího kostela. Na východ od obce leží Horka – vyhaslá sopka, ve které se v 19. století těžil štěrk a nerosty a zdejší aragonit se dostal až do Národního muzea. Těžbou bazanitu vznikly v Horce četné komíny a štoly. Lokalita byla v roce 1989 vyhlášena přírodní památkou s názvem Hřídelecká hůra.

HORNÍ NOVÁ VES

Podél silnice z Horní Nové Vsi na Pecku se rozprostírá přírodní památka Údolí Javorky. Důvodem ochrany jsou zdejší slatinné louky s výskytem chráněných druhů rostlin a živočichů.

Příloha

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Fotogalerie

Pivovar, Nová Paka, autor: jan špelda

Pivovar, Nová Paka

 
Zkamenělý strom - dadoxylon

Zkamenělý strom - dadoxylon

 
Nová Paka, náměstí, autor: Jiří Morávek

Nová Paka, náměstí

 
Hřídelec, autor: Jiří Morávek

Hřídelec

 
Klenotnice drahych kamenu, Nova Paka

Klenotnice drahych kamenu, Nova Paka

 
Nova Paka Sucharduv dum

Nova Paka Sucharduv dum

 
Klenotnice Nova Paka

Klenotnice Nova Paka

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load