>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Brdský okruh kolem Paky

Nová Paka, Klenotnice

Český ráj

Středně náročný výlet v délce 34 km. Je trasován z Nové Paky do Úbislavic, Levínské Olešnice a zpět do Nové Paky.

Nová Paka nám. – Úbislavice (nezn. silnice, 4142 – 5 km) – Klepanda (4142 – 9,6 km) – Svojek (19,4 km) – Levínská Olešnice (4294 – 28,3 km + červená pěší 29,7 km) – Podlevín (nezn. silnice a cesta – 31,5 km) – Nová Paka (červená pěší – 34,1 km)


MAPA

NOVÁ PAKA 

Nová Paka leží na pomezí Českého ráje a Krkonoš. Jde o místo svébytné, v minulosti kraj umělců, blouznivců i spiritistů. Historii oblasti představuje expozice Městského muzea umístěná v Suchardově domě, kde najdete i unikátní expozici spiritismu. V Klenotnici drahých kamenů je pak možné seznámit se s přírodními zajímavostmi oblasti.

Hlavními pamětihodnostmi jsou kromě lidové architektury i Paulánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Mikuláše či dřevěný řecko-katolický kostel, přemístěný do města v roce 1930 z tehdejší Zakarpatské Ukrajiny. Z Nové Paky můžete vyrazit Máchovou stezkou ke zříceninám hradů Kumburk a Bradlec.

Ve městě najdete několik restaurací, např. oblíbený Ježkův statek, Folk Burger či útulnou kavárnu v historickém Gernatově domě, a také obchody, ubytovací zařízení a řadu dalších služeb.

ČESKÁ PROSEČ

Uprostřed osady stojí sousoší sv. Trojice s dřevěnou zvoničkou, na západním okraji pak najdete kapličku s lípami, jejichž stáří se odhaduje na 350 let. Uvnitř je umístěno sousoší Piety. Oblast je významnou mineralogickou lokalitou.

ÚBISLAVICE

V obci, ležící v údolí potoka Ořeška, stojí původně gotický kostel Narození Panny Marie ze 14. století, který byl později zbarokizován. V jeho interiéru je oltářní obraz Narození Panny Marie, který je připisován Karlu Škrétovi, a křtitelnice z roku 1664. V Úbislavicích se také dochovala dřevěná stavení podkrkonošského typu z počátku 19. století, z nichž nejcennější je roubený mlýn čp. 56 (nedaleko kostela). Na tomto místě se obilí mlelo od počátku 15. století do roku 1920. Nedaleko obce se nachází vodárenská nádrž Jahodnice.

NOVÁ VES NAD POPELKOU

V obci najdete původně gotický kostel s pozdně gotickou sochou Madony z počátku 16. století. Nachází se zde také řada cenných staveb lidové architektury. Vlaková zastávka.

KARLOV (Stará Paka)

V osadě Karlov, která je dnes částí Staré Paky, můžete obdivovat cenné objekty lidové architektury. Karlov byl prohlášen vesnickou památkovou rezervací.

LEVÍNSKÁ OLEŠNICE

V malé obci poblíž zříceniny hradu Levín stojí kostel Všech svatých z 15. století a sousoší Nejsvětější Trojice.

Příloha

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

Fotogalerie

Novopacko z Kumburku

Novopacko z Kumburku

 
Česká Proseč

Česká Proseč

 
Úbislavice

Úbislavice

 
Achát

Achát

 
Klenotnice drahych kamenu, Nova Paka

Klenotnice drahych kamenu, Nova Paka

 
Kostel Proměnění Páně a sv  Mikuláše

Kostel Proměnění Páně a sv Mikuláše

 
Kostel Proměnění Páně a sv  Mikuláše (2)

Kostel Proměnění Páně a sv Mikuláše (2)

 
Nova Paka Sucharduv dum

Nova Paka Sucharduv dum

 
Památková rezervace Karlov

Památková rezervace Karlov

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load