>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

K zámku, hradu i ke zřícenině

Jičín - Valdštejnská lodžie a park Libosad, autor: archiv KHK

Český ráj

Ostružno, 506 01

Delší výlet bez větších stoupání – 44 km. Z Jičína vede do Sobotky, na hrad Kost, odtud k Prachovským skalám a zpět do Jičína.

Jičín – Ostružno (4364 – 5,5 km) – Šalanda (4364 – 15,1 km) – Sobotka (nezn. cesta – 18,2 km) – Osek (8147 – 19,9 km) – býv. Semtinská lípa (4079 – 23 km) – Libošovice (25 km) – Pařez (14 – 34,8 km) – Prachov (14 – 38 km) – Jičín (14 – 43,5 km)


MAPA

JIČÍN 

Město Jičín dosáhlo svého největšího historického rozmachu za Albrechta z Valdštejna, který z něj učinil centrum svého panství. Město si zachovalo historický ráz a je součástí evropsky ojedinělé barokní krajinné kompozice. Historické náměstí je ze všech stran lemované podloubím.

Dnes je Jičín městskou památkovou rezervací, ve které najdete řadu historických památek, především barokní Valdštejnův zámek. V současnosti se v něm nachází muzeum a informační centrum. Zámek je propojený krytým schodištěm s kostelem sv. Jakuba Většího. Dominantu centra tvoří historická Valdická brána, ze které se nabízí krásná vyhlídka do okolí. Na opačné straně náměstí pak stojí kostel sv. Ignáce, a to v těsné blízkosti další valdštejnské památky – jezuitské koleje. V roce 2020 bylo na náměstí otevřeno nové Valdštejnovo muzeum a mincovna, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet ražbu mincí.

Jičín je neodmyslitelně spjat s pohádkovou postavou loupežníka Rumcajse, který žil v nedalekém lese Řáholci. Navštívit lze Rumcajsovu ševcovnu, Rumcajsův svět Radka Pilaře či se vydat po Rumcajsově a Cipískově stezce. Přímo v Jičíně je možno osvěžit se na zrekonstruovaném koupališti Kníže. Ve městě se nachází řada restaurací, kaváren, hotely, penziony, obchody a další služby. Během turistické sezony je ve městě připravena řada zajímavých turistických programů, např. oblíbené prodloužené víkendy či komentované prohlídky.

OSTRUŽNO

Dominantou obce Ostružno je barokní kostel Povýšení svatého Kříže, jedna z nejvýznamnějších staveb pozdního baroka v regionu. Blízké Ostruženské rybníky jsou přírodní památkou a zajímavou hnízdní lokalitou a tahovou zastávkou mnoha ptačích druhů.

SAMŠINA

V obci stojí barokní kostel sv. Václava z konce 18. století a dřevěná zvonice.

SOBOTKA 

Malebné městečko Sobotka je významným turistickým centrem s významnou historií a kulturní tradicí. Ve městě se nachází množství historických staveb nejen lidové architektury (Šolcův statek, Gansův dům ad.), ale i klasicistních a funkcionalistických. Na náměstí stojí rodný dům a Muzeum Fráni Šrámka, kde dnes sídlí informační centrum. Za návštěvu stojí i mohutný chrám sv. Maří Magdaleny z konce 16. století. Od roku 1991 je v Sobotce umístěna skulptura Dům pod půlměsícem (La casa sotto la luna) italského umělce Claudia Parmiggianiho, která je součástí jeho širšího projektu tvořeného dalšími třemi stavbami ve Francii, Itálii a Egyptě. Na okraji města, směrem k hradu Kost, leží sobotecký hřbitov s hroby významných soboteckých rodáků, například básníků Fráni Šrámka a Václava Šolce. Nad hřbitovem v lesoparku stojí lovecký zámek Humprecht. Pod zámkem najdete městské koupaliště a kemp. Ve městě je možnost ubytování, stravování i nákupů. Na začátku července se v Sobotce koná festival českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka, v druhé polovině srpna pak Sobotecký jarmark a festival řemesel.

OSEK

Osek je velmi stará obec se zajímavým kostelem a dřevěnou šestibokou zvonici z roku 1601 s pozoruhodnou konstrukcí – trám nesoucí zvon je vzepřený šikmo ukloněnými vzpěrami. Možnost občerstvení.

SEMTINSKÁ LÍPA

Semtinská lípa bývala po téměř tři sta let významným orientačním bodem, viditelným ze širokého okolí. Byla oblíbeným místem básníka Fráni Šrámka a symbolem Sobotecka. Při velké bouři v létě roku 2000 však padla. Dnes ji připomíná originální památník a nově vysazená lípa.

LIBOŠOVICE

Vesnička Libošovice je poprvé připomínaná již v roce 1352. Byla nejprve součástí kosteckého panství, pak několik desetiletí vladyckým sídlem a koncem 15. století patřila znovu k hradu Kost. V obci se nachází kostel svatého Prokopa. Možnost stravování, obchod.

MLADĚJOV

Původní středověká tvrz v Mladějově byla v roce 1738 přestavěna na klasicistní zámek. Z tvrze se dodnes dochoval valený strop a část zdiva v přízemí. Další výrazné úpravy byly provedeny v pseudobarokním stylu v roce 1913. Po požáru v roce 2002 byl zámek obnoven, ale veřejnosti je bohužel nepřístupný. V obci se nachází kostel sv. Jiljí ze 14. století, socha sv. Linharta z poloviny 18. století a zvonice z roku 1793. Možnost nákupu, stravování, v blízkosti kemp Zelené údolí, vlakové spojení.

PAŘEZ

Na samém okraji Prachovských skal můžete najít zbytky skalního hradu Pařez, z něhož zůstalo jen několik ve skále vytesaných světniček a nevelké fragmenty vnějšího zdiva. O hradu se dochovalo jen minimum historicky doložených zpráv a předpokládá se, že zanikl již v husitských válkách. Objekt je volně přístupný.

PRACHOV

Obec Prachov se nachází v místech osídlených již v mladší době kamenné. Je výchozím bodem pro výlety do Prachovských skal, disponuje parkovišti a občerstvením. V Prachově najdete Muzeum přírody Český ráj a sezónní infocentrum. Nachází se zde také několik pomníků z prusko-rakouské války.

Příloha

Přístupnost pro nevidomé - brailovo písmo: wellness využití (zánaly, vířivka, masáže atd)

 

Fotogalerie

Cyklistky ve Vesci u Sobotky, autor: Archiv Sdružení Český ráj

Cyklistky ve Vesci u Sobotky

 
Valdštejnovo náměstí v Jičíně, autor: Milan Drahoňovský

Valdštejnovo náměstí v Jičíně

 
Rumcajsova ševcovna v Jičíně

Rumcajsova ševcovna v Jičíně

 
Jičín - Valdštejnská lodžie a park Libosad, autor: archiv KHK

Jičín - Valdštejnská lodžie a park Libosad

 
Kostel Povýšení sv. kříže, Ostružno, autor: Bohdan Dvořák

Kostel Povýšení sv. kříže, Ostružno

 
Náměstí v Sobotce, autor: Milan Drahoňovský

Náměstí v Sobotce

 
Kostel sv. Máří Magdaleny, Sobotka, autor: Milan Drahoňovský

Kostel sv. Máří Magdaleny, Sobotka

 
Šolcův statek v Sobotce, autor: Milan Drahoňovský

Šolcův statek v Sobotce

 
Lidové stavby v Sobotce, autor: Milan Drahoňovský

Lidové stavby v Sobotce

 
Kolem zámku Humprecht, autor: Milan Drahoňovský

Kolem zámku Humprecht

 
Humprecht

Humprecht

 
Zámek Humprecht, autor: Ondřej Littera

Zámek Humprecht

 
Kostel s šestibokou zvonicí v Oseku, autor: archiv KHK

Kostel s šestibokou zvonicí v Oseku

 
Vesec u Sobotky, autor: Milan Drahoňovský

Vesec u Sobotky

 
Památková rezervace Vesec u Sobotky, autor: Milan Drahoňovský

Památková rezervace Vesec u Sobotky

 
Hrad Kost, autor: Milan Drahoňovský

Hrad Kost

 
Hrad Kost, autor: Gerald Blondy

Hrad Kost

 
Hrad Kost, autor: Michal Dědič

Hrad Kost

 
Zřícenina hradu Pařez, autor: Matěj Baťha

Zřícenina hradu Pařez

 
Zřícenina hradu Trosky, autor: Milan Drahoňovský

Zřícenina hradu Trosky

 
Prachovské skály, autor: Milan Drahoňovský

Prachovské skály

 
Ostružno

Ostružno

 
Osek

Osek

 
Jičín

Jičín

 
Prachovské skály

Prachovské skály

 
Jičín (2)

Jičín (2)

 
Humprecht

Humprecht

 
Hrad Kost

Hrad Kost

 
Hrad Kost (2)

Hrad Kost (2)

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (312)
 
50% (317)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load