>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Hurá na Babu a Dědka!

Vrch Baba

Český ráj

Výlet, který vám představíme, je jednou ze zajímavých možností pro kluky a holčičky, jejich rodiče, babičky a dědečky, kamarády, zkrátka pro všechny, kteří chtějí objevit kouzlo výhledu na Český ráj, Máchův kraj včetně hradu Bezděz a na špičatě se tyčící Ještěd.

Krásné okolí můžete pozorovat z nadmořské výšky 363 metrů nad mořem z vrchu Baba nebo z vrchu Dědek z výšky 358 metrů nad mořem. Každý kluk i holka musí dávat na Babě pozor, aby nešlápli na chráněnou kytičku nebo brouka, nevyplašili ptáky a zvířátka, kteří tu mají pelíšky. Vrch Baba je totiž od roku 1950 přírodní rezervací, a to znamená, že příroda je tu chráněna, právě proto, že se tu dobře daří zpěvnému ptactvu a vzácným rostlinkám.

Výlet je dlouhý 8,5 km, vede z Kosmonos u Mladé Boleslavi do Horních Stator přes Dědka a Babu a zpět do Kosmonos. Trasu zahájíme u jedinečného souboru barokních objektů – u Lorety. Ta se skládá z kaple sv. Martina, kopie nazaretského domku Panny Marie (Santa Casy) obklopené ambity, ve kterých je umístěna expozice barokníc plastik ze sochařské a řezbářské dílny rodu Jelínků, a z volně stojící zvonice – campanilly. Areál je považován za jednu z nejkrásnějších staveb loretánského typu na sever od Alp.

Pokračovat budeme po modré značce 6 km do obce Horní Stakory. Ve vsi se nachází dřevěná zvonice ze 17. století. Je osmibokého půdorysu, štenýřového typu a je kryta šindelem. V blízkosti zvonice stojí secesní kostelík sv. Havla z r. 1903, postavený původně na místě gotického a později barokního kostela. Jsou na něm patrné vlivy secese, u sakrální architektury vzácné. U zvonice stojí na podstavci barokní socha sv. Jana Nepomuckého z dílny kosmonoských sochařů Jelínků z r. 1781.

Dále pokračujeme stále po modré na vrch Dědek a odtud je to již kousek na sousední vrch Baba, kde se nám naskytne interesantní výhled do kraje. K přírodním zajímavostem rezervace patří osada Brejlov, postavená v 18. století pro dělníky textilní továrny v Josefově Dole. Z původních 6 roubených domků zbyly dva. Do Brejlova dojdeme po žlutém značení již za jeden kilometr. Zpátky do Kosmonos vede 1,5 kilometru dlouhá cesta po modré trase.

Fotogalerie

Vrch Baba

Vrch Baba

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load