>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Ještědská hřebenovka

Ještědská hřebenovka, autor: Milan Drahoňovský

Český ráj

Hodkovice

Ještědská hřebenovka nás provede po hřebeni z Hodkovic nad Mohelkou až na Ještěd.

Průběh trasy: Hodkovice – Záskalí – Javorník – Rašovka, rozhledna – U Šámalů – Pláně pod Ještědem – Ještěd.

Délka trasy: 15,5 km + sestup k tramvaji do Horního Hanychova 4 km.

Poměrně náročný výlet se značným převýšením zahájíme na hodkovickém nádraží ČD. Červeně značená cesta vede zpočátku údolím Mohelky, avšak brzy začne stoupat do obce Záskalí. Někdejší „pražskou“ silnici překročíme v jejím nejvyšším bodu a pokračujeme dál na vrchol Javorníku. Do požáru v roce 1974 tady stála oblíbená výletní restaurace Obří sud. V současnosti se zde staví jeho napodobenina.

Z Javorníku nás nyní budou až na Ještěd provázet modré značky. Po projití lesem se před námi otevřou výhledy na Ještědský hřeben a Libereckou kotlinu s Jizerskými horami. Cestou k Javornické kapli z roku 1842 mineme nové lyžařské středisko s letní bobovou dráhou. Areál zde vznikl v roce 2010.

V obci Rašovka, v místě, kde prochází přes Ještědský hřeben silnice spojující Liberecko a Podještědí, stojí za návštěvu rozhledna V Trnčí. Společně s restaurací byla slavnostně otevřena v roce 2006. Další úsek cesty tvoří Rašovský a Hlubocký hřeben. Po první části dojdeme nejprve k restauraci U Šámalů a poté k chatě KČT Pláně pod Ještědem. Vpravo při cestě si můžeme všimnout Památníku tábora lidu, který připomíná velkou česko-německou demonstraci z roku 1870. Od chaty pak cesta stoupá přes Černý vrch (vpravo lyžařský areál, lanovky) a kolem pohostinství Ještědka dojdeme po silnici až na vrchol Ještědu. Odměnou za podstoupenou námahu nám budou pěkné výhledy na mnoha místech této trasy.

Rozhodneme-li se pro pěší sestup k tramvaji v Horním Hanychově, můžeme pokračovat po modrých značkách. Cestu si tím prodloužíme o další 4 kilometry.

autor: Otokar Simm

Fotogalerie

Ještědská hřebenovka, autor: Milan Drahoňovský

Ještědská hřebenovka

 
Ještědská hřebenovka, autor: Milan Drahoňovský

Ještědská hřebenovka

 
Ještědská hřebenovka - U Šámalů, autor: Milan Drahoňovský

Ještědská hřebenovka - U Šámalů

 
Ještěd, autor: Milan Drahoňovský

Ještěd

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load