>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Za rozhlednou na horu Smrk

Rozhledna na Smrku

Frýdlantsko

Trasa nás dovede na nejvyšší vrchol české strany Jizerských hor - Smrk.

Průběh trasy:  Nové Město pod Smrkem, ČD – Kyselka – Streitův obrázek – Smrk, rozhledna – Nebeský žebřík – Tišina – Hubertka Bílý Potok, ČD.

Délka trasy: 16 km

Varianta: Tišina – U Červeného buku – Nové Město pod Smrkem. Celkem 17 km.

Popis trasy: Na Smrk se vydáme z novoměstského nádraží po modrých značkách. Za městem cesta stoupá kolem vodojemu k okraji lesa a zanedlouho se před námi objeví odbočka k Novoměstské kyselce. Osvěžující vodu si můžeme nabrat v jímacím domku a vzít s sebou na cestu. Okolo Kamene osvobození, který zde byl postaven k 10. výročí založení ČSR, pokračujeme na křižovatku u Streitova obrázku. Krucifix na buku připomíná pověst o novoměstském pekaři, který ho zde, tížen špatným svědomím, kdysi upevnil.

Stezka, jež odtud stoupá SZ úbočím Smrku, byla nově vytýčena teprve v roce 2000. Dovede nás až na vrcholovou plošinu a k rozhledně, jež byla slavnostně otevřena v roce 2003 za účasti mnoha osob. Její vyhlídková plošina se nachází ve výšce 18 metrů. Kromě rozhledny na Smrku najdeme i pomník básníka Theodora Körnera, který sem v roce 1809 vystoupil, či novodobou plastiku ducha Jizerských hor.

K návratu do údolí nám zpočátku poslouží stezka nazvaná pro svoji strmost Nebeský žebřík. Klesneme až na červeně značenou lesní silnici a po ní se vydáme na Tišinu, kde nás krátké odbočení vlevo přivede na skalní vyhlídku. Červené značky nás pak povedou k chatě Hubertka. Za tři čtvrtě hodiny odtud pak dojdeme až na nádraží v Bílém Potoce.

Varianta s návratem do Nového Města pod Smrkem: z Tišiny pokračujeme stále po asfaltové silnici (níže neznačené) až k rozcestí U Červeného buku. Zde narazíme na zelené značky, které nás dovedou zpět do Nového Města.

autor: Otokar Simm

Příloha

Fotogalerie

Pohled na Smrk

Pohled na Smrk

 
Pohled na Smrk

Pohled na Smrk

 
Smrk, autor: Milan Konvalinka

Smrk

 
Rozhledna na Smrku, autor: Vlastimil Bechný

Rozhledna na Smrku

 
Rozhledna na Smrku, autor: Vlastimil Bechný

Rozhledna na Smrku

 
Rozhledna na Smrku, autor: Vlastimil Bechný

Rozhledna na Smrku

 
Rozhledna na Smrku, autor: Vlastimil Bechný

Rozhledna na Smrku

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load