>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Po stopách sklářských hutí

Kristiánov, autor: Milan Drahoňovský

Jizerské hory

Bedřichov

Pozvánka na výlet do míst, kde se v minulosti vyrábělo sklo

Bedřichov – Nová Louka – Blatný rybník – Kristiánov – Josefodolská přehrada – Hrabětice – Janov nad Nisou / celkem 15 km


Z konečné stanice MHD Jablonec nad Nisou v Bedřichově se vydáme po žlutých značkách na Novou Louku. Ještě před tím můžeme navštívit místo, kde byla od roku 1598 přes dvě stě let v provozu sklářská huť. Počátkem tohoto století zde proběhl archeologický průzkum, načež bylo místo sklárny označeno. Na další cestě přijdeme hned na okraji lesa k památníku horolezců, kteří v roce 1970 zahynuli pod obrovskou lavinou v peruánských Andách. Většina z nich pocházela z našeho kraje a pomník jim zde byl odhalen v roce 2010.

Lesními cestami pak dojdeme na Novou Louku. Jelikož hutě potřebovaly pro své pece ohromné množství dříví, stěhovaly se za ním do hor. A tak se i tady nacházela sklárna. Postavil ji bedřichovský sklářský mistr Johann J. Kittel v roce 1756 a v provozu byla až do roku 1817. Z tohoto období zde dodneška zůstalo huťmistrovo sídlo, postavené v roce 1797 – oblíbený „zámeček“, zvaný Šámalova chata.

Z Nové Louky půjdeme po modrém značení do Kristiánova. Po necelém kilometru mineme malebný Blatný rybník, kde od roku 1780 pracovala panská pila, a později, na vrcholu mírného stoupání, Tetřeví kámen s krucifixem. Pak již brzy dorazíme do nejznámější sklářské osady. Kristinovská sklárna byla postavena v roce 1775. Jako pozůstatek těchto dob se zde nachází už jen Liščí bouda, ve které je v letní sezoně přístupná expozice „Sklářská osada Kristiánov“ jabloneckého Muzea skla a bižuterie a také hřbitůvek někdejších obyvatel.

Z Kristiánova se vydáme po žlutém značení k Josefodolské přehradě a dále do Hrabětic (MHD). Odtud můžeme sestoupit po málo frekventované silnici přes Malý Semerink do Janova nad Nisou. Také tato obec vděčí svému rozvoji sklářskému průmyslu a sklárna Vitrum zde funguje dodnes.


autor: Otokar Simm

Příloha

Fotogalerie

Pozůstatky sklářské hutě v Bedřichově, autor: Vaneš

Pozůstatky sklářské hutě v Bedřichově

 
Pozůstatky sklářské hutě v Bedřichově, autor: Vaneš

Pozůstatky sklářské hutě v Bedřichově

 
Kristiánov, autor: Milan Drahoňovský

Kristiánov

 
Expozice Kristiánov, autor: Vaneš

Expozice Kristiánov

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (314)
 
50% (322)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load