>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Muzeum motocyklů nadchne nejen kluky, ale i jejich tatínky

Rabakov

Český ráj

Na jih od Dolního Bousova leží malá, spíše tichá a nenápadná vesnička Rabakov, kde můžete obdivovat krásnou sbírku několika desítek motocyklů značky Jawa vyrobených od třicátých let až téměř po současnost.

Jak se tam dostat? Ze severu je možné sjet u Sobotky ze spojnice Mladá Boleslav – Jičín na Dolní Bousov a pokračovat na jih do obce Domousnice a pak již na Rabakov. Projedete skoro celou ves a na výjezdu po pravé straně uvidíte na stromě vedle nápisu Jawa muzeum také starou Jawu 350. Nelze minout.

Expozice je umístěna v rekonstruované hospodářské části typického venkovského zemědělského stavení. Díky nezměrnému úsilí je tu obsažena prakticky celá produkce sériových motorek JAWA. Kromě nich je tu i několik prototypů nikdy sériově nerealizovaných modelů, část je věnována i sportovním motorkám, tedy především endurům a plochodrážním speciálům.

V muzeu získáte přehled o době, kdy české motorky byly na výši a svět se od nás mohl učit (a taky učil). Na prohlídku počítejte minimálně s hodinou, spíše se dvěma. Soukromé muzeum motocyklů JAWA otce a syna Miclíků je postupně budované od roku 1964. Sbírka Františka Miclíka je dnes jedinečná jak svým obsahem, tak i typovou, ale i modelovou škálou u nás nejznámějších cestovních motocyklů minulosti.

Všechny vystavené a restaurované exponáty jsou schopné jízdy. Stálá expozice obsahuje okolo 45 motocyklů značky Jawa. Nejcennější exponát je Čechie Bohmerland 600 tourist z roku 1927, jediný povolený třísedadlový motocykl všech dob. Je zároveň jediný, který nepochází z dílny Jawa. Vzácným přírůstkem je prototyp sněžného skútru Jawa 350 ze sedmdesátých let 20. století, k jehož sériové výrobě nikdy nedošlo.

Otevírací doba: Po–Ne 9.00–17.00 hodin.
Adresa: Muzeum historických motocyklů
JAWA, Rabakov 5.

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load