>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Kozákov – strážná hora Českého ráje

Rozhledna Kozákov, autor: Částka Jiří

Český ráj

Pokud máte rádi daleké rozhledy do kraje, přijměte pozvání na Kozákov(744 m n. m.), který je nejvyšší horou Českého ráje. Kozákov je znám nálezy drahých kamenů.

Již pravěcí lovci je zde sbírali a vyráběli z nich jednoduché nástroje. Ve středověku se kameny ze zdejších nalezišť používaly například při výzdobě chrámů, zejména jaspisy byly vhodné pro mozaikové obrazy. Nejvíce kamenů se nacházelo na jižní a jihovýchodní straně a kromě jaspisů se jednalo převážně o acháty, chalcedony, záhnědy a ametysty. Tradice zpracování drahokamů a následná výroba šperků žijí v tomto kraji dodnes.

Nádheru těchto drahých kamenů je možné zhlédnout v muzeu pana Votrubce v obci Kozákov nebo na pravidelné výstavě v Lestkově. Na vrcholu hory stojí Riegrova turistická chata, postavená v letech 1926–28. V roce 1994 byla u chaty otevřena 40 metrů vysoká vyhlídková věž, jejíž ochoz (ve výšce 24 metrů) je přístupný veřejnosti. Je z něho nádherný výhled na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, Orlické hory a významné body Českého ráje. Směrem do středu Čech je možné spatřit horu Říp, Bezděz, Milešovku a při dobré viditelnosti i nejvyšší stavby Prahy (Petřín, Žižkovská věž).

Fotogalerie

Rozhledna Kozákov, autor: Částka Jiří

Rozhledna Kozákov

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load