>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Víte, kde je pochovaný slavný vojevůdce třicetileté války Albrecht z Valdštejna?

Kaple sv. Anny

Český ráj

Při vyslovení jména Václava Albrechta Eusebia z Valdštejna ve spojení s Českým rájem se většině z nás vybaví město Jičín. Ale jen málokdo ví, že tento známý český šlechtic je pochovaný v Mnichově Hradišti.

Slavný vojevůdce císařského vojska v třicetileté válce koupil konfiskované mnichovohradišťské panství se zámkem v roce 1623. Ale již v roce 1627 je přenechal svému příbuznému Maxmiliánovi z Valdštejna a v majetku Valdštejnů se udrželo až do roku 1946. Poté, co byl Albrecht na popud císaře zavražděn vlastními vojáky 25. února 1634 v Chebu, byl pohřben nejprve ve Stříbře a posléze v kartuziánském klášteře ve Valdicích. Po zrušení kláštera v roce 1782 byly ostatky Albrechta a jeho první ženy Lukrécie převezeny do Mnichova Hradiště, kde jsou uloženy v kapli svaté Anny dodnes. K výročí 300 let od zavraždění Albrechta z Valdštejna byl v roce 1934 v kapli osazen náhrobek z červeného mramoru s bronzovým reliéfem. Dnes je zde umístěno také lapidárium barokních pískovcových soch.

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load