>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Do kraje spisovatelky Karoliny Světlé

Johanitská komenda

Lužické hory a Žitavské hory

Výlet pro ty, kteří rádi objevují zapomenuté kouty našeho kraje. Přijměte pozvání do malebné krajiny Podještědí, kterou si také zamilovala spisovatelka Karolina Světlá a stala se jí inspirací pro celou řadu románů. Vydejte se po místech, kde prožívaly své osudy hrdinové jejích románů a kde sama spisovatelka trávila část svého života.

Zeleně značená naučná Cesta Karoliny Světlé vás zavede do okolí obce Světlá pod Ještědem, se kterou je nerozlučně spjato spisovatelčino jméno. Své umělecké jméno zvolila právě podle této obce, kde se narodil její manžel a kde pobývala v letních měsících. V obci najdete pomník Karoliny Světlé z roku 1931 a spisovatelčino jméno nese také 250 let stará lípa.

Výlet do okolí Světlé pod Ještědem můžete spojit s návštěvou muzea v Českém Dubu, které nese její jméno. V muzeu se dozvíte více o životě autorky románů z tohoto kraje, zjistíte, že inspiraci v Podještědí našel také skladatel Bedřich Smetana, který umístil do kraje pod Ještědem děj své opery Hubička, a také se budete moci podívat do selské světnice z počátku 19. století, vesnické jednotřídky nebo židovské modlitebny z 18. století.

Samostatnou podzemní expozici, kterou byste si určitě neměli nechat ujít, tvoří prostory johanitského kláštera s kaplí sv. Jana Křtitele. Budovy kláštera řádu johanitů z poloviny 13. století byly objeveny v roce 1991 a zpřístupněny veřejnosti v roce 2011.

Fotogalerie

Český Dub

Český Dub

 
 
 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (311)
 
50% (314)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load