>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Za krásami a zajímavostmi Frýdlantska

Frýdlant - letecký snímek

Hrad a zámek Frýdlant

Hrad a zámek Frýdlant patří nejen k nejvýznačnější dominantě města ale i k nejvýznačnějším památkovým celkům v Čechách a představuje unikátní spojení středověkého hradu a renesančního zámku. V současnosti je přístupná i zbrojnice, jež nabízí bohatou sbírku zbraní od dob husitských válek až po 19. století.

Historický pohyblivý betlém, Frýdlant

Srdcem celého betlému je hodinový stroj a provazové šňůry, které pohybují více než sto figurami, jejichž autorem je GUSTAV SIMON. Stavba jesliček trvala déle než 60 let, než mohly být předvedeny veřejnosti. Dům sám patří mezi nejstarší budovy ve Frýdlantě.

Rozhledna Na Resselově kopci, Frýdlant

Muzeum a budova radnice, Frýdlant

Jednou z hlavních dominant města je neorenesanční radnice, kde se ve druhém patře nachází Městské muzeum s expozicemi přírody a historie Frýdlantska. Soustřeďuje též nejvýznamnější památky na slavné rodáky a předměty, jež v minulých stoletích sloužily k běžnému životu zdejších obyvatel. V budově radnice je také možno shlédnout některou z výstav ve výstavní síni.

Historické jádro města Frýdlant

Mezi nejvýznamnější památky patří kromě hradu a radnice též děkanský chrám Nalezení sv. Kříže, nacházející se na pravém břehu řeky Smědé. Poblíž kostela stojí také bývalá městská solnice, kam se dovážela sůl z dalekého Halle nad Saalou. Ve městě se nacházejí ještě dva mladší kostely - sv. Máří Magdaleny ve Frýdlantu-Větrově a evangelický z počátku minulého století stojící ve svahu nedaleko nádraží. Ve své původní podobě se zachovala celá řada typických měšťanských domů, situovaných převážně na náměstí T.G. Masaryka a v Zámecké ulici. Tu a tam se dochovaly i prastaré dřevěné domy s hrázděnými patry.

Pension „Selský dvůr“, Raspenava - agroturistika

Renovovaný statek nabízí kromě pěkného stylového ubytování i 10 programů akcí na jednotlivé dny, mezi které např. patří vyjížďky na koních a možnost zúčastnit se prací při ošetřování zvířat a pracích na statku. Další zajímavosti dle přání zákazníků a aktuální nabídky.

Obec Heřmanice

Historie této malebné obce s řadou hrázděných domů s tzv. podstávkou spadá až do roku 1375. Současná obec je tvořena třemi částmi - Heřmanice, Kristiánov, Vysoká. V obci a okolí návštěvník najde následující zajímavosti: Kodešovu skálu - zachovalý skalní masiv, tvořený čedičovou horninou, Čedičový lom, vodní elektrárny na říčce Olešce, Heřmaničku - bývalou úzkokolejnou trať z Frýdlantu, šest větrných elektráren na Lysém Vrchu, výcvikové zařízení služební kynologie Celní správy ČR s mezinárodním významem.

SPIDER GLASS, Heřmanice

Tento sklářský atelier se specializuje na originální ručně zhotovené skleněné výrobky od nejmenších skleněných šperků přes užitkové sklo po skleněné monumentální objekty. Po předchozí telefonické objednávce je možno po celý týden (Po-Ne) provést odbornou exkurzi celého provozu, vzorkovny a prodejny výrobků firmy s možností nákupu originálních výrobků ateliéru.

Větrné elektrárny, Jindřichovice pod Smrkem

Větrné elektrárny, obrázek se otevře v novém okněTato obec postavila jako první v ČR dvě nejmodernější větrné elektrárny s bezpřevodovkovou technologií a synchronním generátorem. Důležitým přínosem pro životní prostředí je i osvěta, která je s větrnými elektrárnami spjata. Ekologické informační centrum nalezneme u paty spodní větrné elektrárny a poskytuje tak ideální polohu pro osvětovou činnost v oblasti využívání obnovitelných zdrojů.

Větrný mlýn, Jindřichovice pod Smrkem

Tento mlýnek vznikl z původní potřeby manželů Vlkových doplnit vybavení své usedlosti resp. ekovesničky Jitřenka tak, aby byla soběstačná i při zpracování zrna. Vnitřní stěny mlýnku jsou využity na výstavu fotografií všech dochovaných větrných mlýnů, mlýnků a větrných čerpadel v ČR.

Muzeum venkovského života, Jindřichovice pod Smrkem

"Muzeum života venkovského obyvatelstva před průmyslovou revolucí" je jednou s aktivit o.s. Lunária (Společnosti pro ekologickou, duchovní a kulturní obnovu ve Frýdlantském výběžku, Jizerských horách a okolí). V muzeu naleznete povídání o historii Frýdlantska a Jindřichovic, řadu exponátů používaných v minulosti, současné záměry a aktivity jindřichovického obecního úřadu a starosty a malou knihovnu odborné i krásné literatury.

Vytvořeno 8.2.2007 18:01:21 - aktualizováno 12.5.2017 11:30:05 | přečteno 16479x | pospisil

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
48% (314)
 
50% (326)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load