>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Jedeme do hor - Hejnice, Souš, osada Jizerka, Harrachov

Basilika Navštívení P. Marie s klášterem

Hejnice - Chrám Navštívení Panny Marie

Jedná se o významné poutní místo, které je považováno za jedno z nejkrásnějších poutních míst u nás, především díky hřebenům Jizerských hor, které se majestátně tyčí za bazilikou a vytváří tak překrásnou přírodní scenérii. K bazilice patří také přilehlý františkánský klášter, ve kterém sídlí Mezinárodní centrum duchovní obnovy.

Smědava, Bílý Potok pod Smrkem

Turisty velmi oblíbená samota s horskou chatou na severovýchodním svahu Jizery. V zimě je tato křižovatka turistických cest posledním místem, kam se protahuje silnice směrem od Hejnic, jelikož dál směrem k přehradě Souš je silnice II/290 průjezdná pouze v letním období od 1.5. do 31.10.

Přehrada Souš / Protržená přehrada (nádrž Bílá Desná)

Jde o vodní díla různých osudů, jež leží v samém srdci Jizerských hor. Každá měla jiný osud a jinak se podepsala do dějin kraje. Zatímco v prvním případě se jedná o stále funkční vodní dílo, návštěva přehrady na říčce Bílá Desná působí jako memento téměř sto let staré tragédie.Vydáme-li se k přehradám, necháme automobil nejspíše na malém parkovišti pod hrází přehrady Souš. Informační tabule o přehradě se nachází hned vedle cesty, asi sto metrů od parkoviště.

Osada Jizerka

Nejvýše položená osada Jizerských hor, nejkrásnější zákoutí hor, srdce Jizerek - jedny z pár označení pro osadu Jizerka. Naleznete ji na Malé Jizerské louce mezi Vlašským a Středním jizerským hřebenem ve výšce 862 m n. m uprostřed Jizerských hor. Dominantou je nejvyšší čedičová vyvřelina ve střední Evropě, vrch zvaný Bukovec (1.005 m.n.m.). Je zde státní přírodní rezervace a prochází tudy (jako i celou Jizerkou) naučná stezka. Jizerkou protéká stejnojmenný potok a také Safírový potůček, na němž bývalo vyhlášené naleziště drahokamů (safírů, rubínů, chalcedonů, topasů, atd.). O historii a přírodním bohatství osady Jizerky a Jizerských hor se mnoho dozvíte při návštěvě muzea umístěného ve staré škole.

Na Jizerku se lze autem nejlépe dostat silnicí okolo Smědavy a přehrady Souš, za níž odbočíme doleva na menší silničku směrem na Horní Polubný .V Horním Polubném u kostela odbočíme opět doleva na ještě užší silničku, která ovšem není nijak označena a nemá již žádnou odbočku a vede přímo na parkoviště u Jizerky. Z něj je pak do samotné obce asi 1 km. Pozor: pokud pojedete na Jizerku v zimě směrem od H. Polubného, vezměte si s sebou sněhové řetězy, protože silnice se pouze pluhuje. Pěšky je Jizerka dosažitelná i od Smědavy, vzdálenost přibližně 6 km.

Harrachov - Sklárna NOVOSAD & SYN

Soukromá, druhá nejstarší sklárna v Čechách, kde je stále zachován tradiční způsob výroby - při prohlídce lze shlédnout kompletní postup zpracování skla ručními technologiemi. Součástí sklárny je i muzeum, prodejna skla a Minipivovar s restauraci, kde se přímo před očima hostů vaří místní kvasnicové pivo a současně můžete i přímo sledovat výrobu skla.

Harrachov - Hornické muzeum a prohlídkové štoly

V muzeu je vystavena sbírka minerálů nejenom zdejšího ložiska, ale i dalších rudných dolů z ČR. Dále zde uvidíte ukázky minerálů ze zahraničí (přes 200 ks minerálů), stroje a nástroje používané při těžbě, dobové fotografie, důlní mapy a unikátní sbírka důlních svítidel (od loučí až po současnost). Trasa prohlídkové štoly je dlouhá cca 1.000 m a její prohlídka s odborným výkladem (i v NJ) trvá asi 45 minut. Návštěvníci jsou vybaveni ochrannou přilbou a pláštěm a projdou po štěrkem vysypané trase vedoucí v úrovni štolového patra bývalého rudného dolu. Cestou uvidí nejen zajímavé důlní prostředí (průměrná roční teplota je 10 - 12°C), ale také původní stroje používané při těžbě a kompletní těžní stroj. Více informací na …

horská osada Jizerka s Bukovcem, obrázek se otevře v novém okně

Vytvořeno 8.2.2007 21:46:01 - aktualizováno 12.5.2017 11:30:40 | přečteno 25441x | pospisil

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
49% (314)
 
50% (322)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load