Výzva zeleným školám - „Akční den“ – oslava Dne Země spojená s otevřením naší nové zahrady.
Možná, že jste zaznamenali na webu obce informaci o tom, že se nám podařilo dostat se mezi 15 škol v tzv. Zelené výzvě vyhlášené Nadačním fondem Tesco a sdružením Tereza.
Naším snem bylo upravit odpočinkovou část školní zahrady a díky vašim hlasům se to povedlo.
Ještě jednou děkujeme!
Proměnu zahrady jste mohli sledovat v průběhu měsíce března a dubna, tedy pokud jste obyvateli obce. Těm, kteří to štěstí nemají, zkusíme postupnou přeměnu alespoň touto cestou zprostředkovat.
Chtěli jsme upravit stávající venkovní učebnu, která si naši péči po letech služby zasloužila. Ostrost zahradnických nůžek pocítily popínavé rostliny, kterými byla učebna pokryta. Jejich úplné ostříhání nás trošku mrzelo, ale věříme, že se naše venkovní útočiště opět brzy zazelená. Celou jsme ji následně obryli a poté zavolali posily :-). Pan starosta nám poskytl pracovníky, kteří nám pomohli s jejím celkovým obroušením a následným natřením. To bychom opravdu sami asi nezvládli. Děkujeme.
My jsme měli alespoň čas pracovat na dalších úkolech. Ty se převážně nesly v duchu hesla „natírám, natíráš, natíráme“. Při natírání se vystřídali snad úplně všichni. Spotřeba barev byla opravdu vysoká. Dvojího nátěru se dočkal plot, opravného pak obruby záhonků, mahagonového nátěru vyrobené dřevěné lavičky a nezapomněli jsme ani na budoucí nájemníky „hmyzího hotelu“.
To však nebylo všechno. Někteří z nás se pustili do úprav záhonků, zasadili jsme nové keře rybízů. Ty nám darovali rodiče našeho žáka Emila S., za což jim děkujeme. Naše „plantáže“ se dále rozrostly o výhonky ostružin a jarního sestřihu se dočkaly i keře růží. Přiznáváme, že to mělo hlavně praktický důvod, potřebovali jsme se při natírání protlačit, co nejvíce k plotu :-).
Nyní se dostáváme k dalšímu velkému počinu, a tím je vytvoření nového ohniště, které bychom mohli využívat k opékání chutných špekáčků a dalších dobrot. Zbudovat ho, se ukázalo jako velký oříšek, ale i ten se nám podařilo rozlousknout. Na to, že nikdo z nás není stavař, s výsledkem jsme spokojeni. Samozřejmě, že by nám mohl někdo namítnout něco o nepřesnostech, ale na to je jednoduchá odpověď: „Dělali jsme to sami, vlastními silami, a to ohniště je prostě naše!“ Doufáme, že vydrží i první zatěžkávací zkoušku, kterou chceme zrealizovat ještě do konce tohoto školního roku.
Posledním úkolem byla výroba a instalace „hmyzího hotelu“. Nevíme, zdali všichni vědí co to vlastně je? Jde o jakýsi domeček (útočiště) pro hmyz, který nám může být na
zahradách nápomocný (při opylování, hubení škůdců,...). Při výrobě se mohou využít různé přírodní materiály, které se stanou úkrytem jednotlivým hmyzím obyvatelům. Na náš hmyzí hotel jsme využili provrtaná dřeva, kameny, šišky, seno, duté stonky rostlin, děravé cihly. Dostavba byla svěřena našim nejmladším a umístění naopak nejstarším. Toto všechno, co zde bylo popsáno, jsme museli stihnout do 29. 4. 2015, kdy se měl uskutečnit tzv. Akční den, který jsme věnovali oslavě Dne Země a slavnostnímu otevření naší zahrady. Protože jsme u toho nechtěli být sami, pozvali jsme děti z mateřské školy naší obce. Na tuto akci pak dále dorazil i pan starosta Ing. J. Pospíšil, zástupce ze sdružení Tereza paní K. Blažková a bývalá paní ředitelka, nynější ředitelka školní inspekce pro Liberecký kraj, PaedDr. D. Rozkovcová. Po netrpělivém očekávání jsme se dočkali všech účastníků a zahrada byla přestřihnutím pásky slavnostně otevřena. Děti z mateřské školy měly za úkol odhalit všechny změny, ke kterým na zahradě došlo. „Jak jsou malé, tak jsou šikovné.“ Vyjmenovaly úplně všechny, ani na „hmyzí hotel“ nezapomněly. O něm se pak dozvěděly několik informací – k čemu a z čeho je vyrobený, a komu je určený. Zmínili jsme se o možnosti následného využití odpadu ze zahrad a domácností, o kompostování. Poté už na děti čekalo několik disciplín, které měly souvislost se zahradou a životem na ní. Dozvěděly se o užitečnosti žížal v půdě a na jednu z nich si při průlezu tunelem zahrály. Poskládaly rostlinu a pojmenovaly její části, poté mohly předvést své znalosti při určování rostlin na obrázcích. Došlo i na kompostování, kde musely vybrat vhodné odpady určené k uložení do kompostéru. A aby se u toho trošku protáhly, přišlo na řadu bystré oko a přesný hod – to když se snažily naházet ovoce (nebojte se, bylo pouze plastové) do námi vyrobeného kompostéru. Poslední zastavení bylo u berušek, kde se děti dozvěděly proč si jich vážit, jak se mšicemi dokážou „zatočit“. A protože berušky bychom měli správně nazývat slunéčky sedmitečnými, dostaly za úkol vylovit 7 žlutých víček od petlahví a umístit je na krovky předkreslené berušky. Pokud všechny připravené disciplíny zvládly, čekala je odměna. Mohly si vlastnoručně zasadit svoji květinu, kterou si odnesly domů a mohou jí věnovat všechnu svoji péči. Celé dopoledne proběhlo v poklidném duchu a myslíme si, že bylo příjemným setkáním nás a dětí z mateřské školy. Jsme rádi, že jsme vše zvládli a mohli realizovat naše plány a sny. Upravit si tu naší zahrádečku, malou, školní, pro potěchu našich duší. A doufáme, že ne jen našich :-).
Ekotým ZŠ Lázně Libverda
Akční den - otevření školní zahrady 29. 4. 2015 - výzva zelené školy
Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.