>
>

Lázně Libverda

oficiální stránky obce
Úvodní strana

Bučiny v Jizerských horách se staly první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO

800px jizerskohorske 191201 082030 dok

Jizerskohorské bučiny jsou první českou přírodní památkou zařazenou do Světového dědictví organizace UNESCO. Rozhodl o tom výbor organizace na svém zasedání, a to velmi rychle a bez jakékoliv diskuse. Bučiny se tak přidaly do skupiny takto oceněných lesů v různých zemích Evropy. Jen ve středu jich přibylo skoro 30 z deseti různých zemí.

Jde o velmi vzácnou přírodní lokalitu, které je zajímavá z hlediska turistiky i ekologie. Bučiny se rozkládají na území 27 kilometrů čtverečních na severním úbočí Jizerských hor.

„Není tady jenom buk, byť se to jmenuje bučiny. Dominantní je tady buk, ale najdeme i jeřáb, lípu velkolistou, v nižších partiích dub, jedle, vidíme tady smrky. Ty kolem potoků jsou dokonce původní,“ popisuje ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc.

O tom, že se na seznam Světového dědictví tento kus Jizerských hor hodí, je naprosto přesvědčený. „Najdeme tady druhy, které skoro nikde jinde nevidíte. Malý ptáček, jmenuje se lejsek malý, hnízdí v dutinách a nikde jinde tady v širokém okolí není,“ dodává Pelc. Možné je potkat mimo jiné vzácné mloky skvrnité a další vzácné živočišné druhy.

Ve velké části bučin se uměle lesnicky nehospodaří. Takové bezzásahové. území je o to vzácnější. „Je obrovskou přírodní laboratoří, kterou tady studují lesníci s cílem, aby viděli, jak to funguje. A ty poznatky potom přenesli do ekologicky lepšího, přírodě bližšího hospodaření do normálních lesů. To je ta obrovská hodnota,“ vysvětluje Pelc.

Zápisem na seznam Světového dědictví se jizerskohorské bučiny zařadily k lokalitám, které jsou velmi významné v rámci celé planety. „V tom Světovém přírodním dědictví jsou takové unikáty jako například Serengeti, stepní pláně, Bajkal nebo delta Okavagngo ve vnitřní Botswaně, Yellowstonský park,“ poukazuje ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny.

Zápis do Světového dědictví v sobě nese prestiž, ale na druhé straně také nové závazky, myslí si starosta Hejnic, nad kterými se bučiny rozprostírají, Jaroslav Demčák ze Starostů pro Liberecký kraj.

„Nejsme připravení na masivní turistickou kampaň. To znamená, že by se musela vybudovat zázemí – ať už to jsou parkovací plochy nebo nějaké sociální zázemí pro turisty,“ podotýká starosta.

Jizerskohorské bučiny jsou první tuzemskou přírodní památkou UNESCO, všechny ostatní jsou kulturními památkami.

http://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/jizerske-hory-buciny-unesco_2107281731_zuj
Vytvořeno 30.7.2021 7:45:24 | přečteno 378x | j.slamova

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se na zahradě MŠ vybudovalo pro děti nové hřiště?
 
48% (314)
 
50% (326)
Všechny ankety a kvízy
 

Lázně Libverda

Hledáte-li skutečnou perlu Jizerských hor, zavítejte do místa vzdáleného zhruba 30 km jízdy severovýchodně od Liberce. Mezi městy Hejnice a Nové Město pod Smrkem se nachází v půvabném podhůří severního úpatí Jizerských hor obec Lázně Libverda.


Partnerská města

swieradow zdroj mirsk trzebiel

Loga partnerů

Projekt byl podpořen z dotačního fondu Libereckého kraje.
banner cemba banner swieradowzdroj
Obecní úřad Lázně Libverda © 2007 | Lázně Libverda 16, 46362 Hejnice
Tel: 482 322 151 | E-mail: info@laznelibverda.cz
 
load